Университетът
Слънчевият часовник участва в конкурс на Европейската асоциация за астрономическо образование
Слънчевият часовник на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ участва в конкурса в Looking for Sundials, организиран от Европейската асоциация за астрономическо образование. Това става благодарение на Мелек Ешреф и Брендън Джонстън – ученици в 9 клас на Професионалната гимназия по икономика в Шумен, и преподавателката им по физика и астрономия Анета Маринова. „За конкурса научихме от проф. Веселка Радева. Аз ръководя клуб по приложна астрономия и физика и предложих на Мелек и Брендън да се включат. Заедно направихме проучванията, те го снимаха и попълниха въпросника с кратка историческа справка. Изпратихме всичко в средата на октомври, а на 17 ноември пристигнаха сертификатите им за участие“, сподели г-жа Анета Маринова.
Конкурсът няма състезателен характер. Целта на организаторите е да представят слънчеви часовници в Европа, Азия и Америка в албум с фотоси и данни за тях, за да ги спасят от забвение и съхранят като ценно културно наследство. Албумът ще бъде публикуван в сайта на Европейската асоциация за астрономическо образование https://www.eaae-astronomy.org/.
Като поощрение за идеята и интереса им Мелек Ешреф, Брендън Джонстън и съучениците им от клуба по приложна физика и астрономия са поканени да посетят цифровия Планетариум към Астрономическия център.
Слънчевият часовник на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ е открит през 2009 г. по случай 10-годишнината от създаването на Астрономическия център „Проф. Владимир Шкодров“ и Международната година на астрономията. Слънчевият часовник е до Корпус 3, с диаметър шест метра е и е изчислен да показва локално слънчево време. Външната му скала показва зимното часово време, а червените кръгчета във вътрешната скала – лятното време.
През 2021 г., когато Университетът отбеляза 50-годишнината си, той бе реновиран с цветна мозайка от художничката Петя Мод.
„Много ми хареса, когато го видях. Просто бях изненадана, че има такова уникално съоръжение. Хареса ми и 24-часовият формат, т.е. часовникът е разделен на 24 часа, а не бях виждала такъв никъде. Хареса ми и факта, че са използвани арабски цифри, а не римски, защото арабските са по-близки до нас като съвременни поколения. Впечатлена съм и от точното измерване на времето. Аз лично съм стояла с телефона да сравнявам отчитането на времето. Изключително точен е – до минута, което е уникално за такъв часовник”, разказа тогава за UniMedia Петя Мод.
UniMedia
Снимки: Мелек Ешреф и Брендън Джонстън