Университетът
Семинар и уъркшоп по българска диалектология среща българисти от цялата страна

Eкипът на Шуменския университет към Националната научна програма „Развитие на българистиката в чужбина” организира семинар и уъркшоп по българска диалектология. И двете събития ще се проведат на 21 юни, сряда, а домакини са Лабораторията по приложна лингвистика „Аксела Лазарова“ и Докторантският семинар на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
“Във форума участие могат да вземат докторанти, студенти, преподаватели, изследователи и всички останали, които имат интерес към българистиката. Целта е студентите и младите учени да се срещнат със знакови лица в българската диалектология”, заяви за UniMedia проф. Велка Попова. На 21 юни от 9.30 часа в зала 309 на Корпус 1 на Шуменския университет участниците ще могат да слушат лекция на проф. Лучия Антонова от Института за български език – БАН на тема: Български диалекти в Албания и Гърция и на доц. Свитлана Георгиева (Одеса, Украйна) на тема: Българският диалектен континуум в Украйна. За тези, които нямат възможност да присъстват лично, е предвидена възможност за онлайн участие.
От 14.30 часа ще се проведе и уъркшоп Дигитални ресурси по диалектология, негов модератор е проф. Лучия Антонова, като отново формата на провеждане е хибридна. “В него участие ще вземе проф. Ронел Александър от Калифорнийския университет в Бъркли, САЩ и проф. Владимир Жобов от Софийския университет „Климент Охридски“, уточни проф. Попова.
Заявки за участие се приемат чрез интерактивния формуляр или с изпращане на заявка на адрес nnpb@shu.bg. Повече информация за семинара и уъркшопа може да бъде получена на nnpb@shu.bg.
Основната цел на Националната научна програма „Развитие на българистиката в чужбина” е изграждане на привлекателен образ на страната ни чрез засилване на интереса към българистиката в чужбина като научноизследователска област, акцентираща основно върху българския език и литература, българската история, изкуство и култура (вкл. етнография и фолклор). Водеща цел е провеждане на целеви научни изследвания и създаване на устойчиво партньорство между включените в програмата бенефициенти, както и на мрежа от изследователи, включваща както преподаватели от България и чужбина, така и студенти, докторанти и млади учени, с интерес към българистиката и нейното популяризиране.
Водеща организация и координатор в програмата е Българската академия на науките (БАН), в партньорство с центрове в изследването на българистичната проблематика в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”, Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” и Югозападния университет “Неофит Рилски”.
“Форумът е само началото от серия семинари, които предстои да се осъществят”, каза още проф. Велка Попова.
UniMedia