Университетът
Семинар за проблемите на съвременната хуманитаристика
Семинар за докторанти, постдокторанти, студенти и преподаватели, които се интересуват от проблемите на научното изследване и съвременната хуманитаристика се проведe в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”. Лектори бяха проф. д-р Петя Осенова с лекция на тема: „Въпроси на корпусната лингвистика“ и доц. д-р Кирил Симов.
„Участниците в семинара могат да научат как, като използват данни от интернет, електронни корпуси, електронни речници, могат да формулират хипотеза, да извадят фактически материал и да обективират своите изследвания”, заяви за UniMedia проф. Осенова.
Д-р Петя Осенова е професор в катедра Български език към Факултета по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски”. Преподава съвременен български език (морфология и синтаксис). Интересите й са в областта на формалната лингвистика, езиковите технологии и ресурси, компютърната лингвистика, електронното обучение, машинния превод.
Доц. д-р Кирил Симов и проф. д-р Петя Осенова
„За мен хуманитарната наука и технологиите винаги са в някакъв баланс и подкрепям хибридните методи, тоест езикознанието дава данните, но дава и интерпретацията им, а пък технологиите помагат да обозрем тези данни и в този смисъл те взаимно се допълват. Аз смятам, че от една страна има млади хора, които се интересуват от хуманитаристика. Може да са по-малко, но са по-мотивирани. От друга страна това, което ми се иска да осъзнаят другите млади хора е, че те могат да използват езика и хуманитарните знания, за да направят изследвания в областта, която ги интересува. Езикът е мощно средство”, допълва още проф. Осенова.
Д-р Кирил Симов e доцент в Института по информационни и комуникационни технологии на БАН. Координатор е на европейската инициатива CLARIN за България. Професионалните му интереси са свързани с представянето на знания (онтологии), езиковите технологии и ресурси, компютърната лексикография, формализирането на българския език. Участниците в семинара слушаха неговата лекция на тема: „Програмата WebCLaRK- ресурси и възможности“.
UniMedia