Университетът
Радослав Желев: Бях ученик и знаех, че ще стана учител по история

Радослав Желев е 25-годишен млад учител от Варна. С Шумен го свързва висшето му образование, което завършва в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ през 2016 година в специалност “Български език и история”, а спомените за студентския живот още са тема на любопитни разкази. Кариерата му стартира в СУ “Любен Каравелов” във Варна, където е завършил и средното си образование. Името на Радослав Желев се появи в публичното пространство през изминалата седмица, а поводът бе общинското отличие на Варна за “Млад учител” на 2018 г., което той получи напълно заслужено. Престижната награда за шуменския възпитаник предизвика вълна от поздравления, а академичната общност на Шумен си припомни за своя неотдавнашен студент.
UniMedia: Къде Ви намираме г-н Желев?
Радослав Желев: Едно място, което успях да превърна в културно-информационния център на СУ “Любен Каравелов” – училищната библиотека. Това е моето място!
UniMedia: Как се роди идеята да станете учител?
Радослав Желев: Още от дете имам интерес към историята. През ученическите ми години, този интерес се съчета с интереса и към учителската професия, благодарение на учителката ми по история – Светла Стойкова. Така, завършвайки дванадесети клас, аз вече знаех, че искам да бъда учител по история.
UniMedia: Образованието в България не се ли намира в сложно положение?! Какво Ви мотивира да сте учител?
РадославЖелев: Моята мотивация се изразява в успехите на моите ученици. Когато видиш как повече от 20 деца те слушат с интерес и постоянно ти задават въпроси, няма как това да не те мотивира. Никога няма да забравя как преди две години един седмокласник завърши първия срок със слаба оценка, а в края на годината имаше добър 4. Този клас се разделиха с мен плачейки. Ето това е стимулът, който кара един учител да се бори с всички трудности в сферата на образованието.
UniMedia: Как минава един твой работен ден?
Радослав Желев: Моят работен ден е изключително дълъг, тъй като съм учител и училищен библиотекар. До обяд се “вихря” пред бялата дъска, а след обяд отключвам училищната библиотека, където имам възможността да се запозная и с по-малките ни ученици.
Когато започнат очните занятия на учениците от задочна форма на обучение, от 17:30 ч. провеждам часове и с тях.
Разбира се, работният ми ден не приключва с напускането на училищната сграда, защото у дома се започва с проверка на домашни и контролни работи и подготовка за следващия работен ден.
UniMedia: Разкажете ни за отличието “Млад учител – 2018“. Как разбрахте за номинацията, каква е наградата и как я получихте?
Радослав Желев: За отличието разбрах от директора на училището г-жа Димитринка Георгиева и в интерес на истината, ако тя не ме беше накарала да си подготвя документите за кандидатстване, нямаше да го направя.
Не мога да отрека, че се зарадвах, след като обявиха номинациите и се видях в челната тройка. Всеки човек обича трудът му да се оценява. Наградата бе парична, а сертификатът за отличието ми бе връчен лично от кмета на Варна г-н Иван Портних.
UniMedia: За четири годишна кариера това никак не е малко! Как се виждате след още четири години? Къде ще сте и какъв ще е поводът за следващото интервю?
Радослав Желев: Ох, това наистина е много труден въпрос, на който не мога да дам точен отговор. Не мисля в перспектива за бъдещата ми професионална реализация и дори не съм предполагал, че ще бъда отличен за „Млад библиотекар на България“ за 2015 и за „Млад учител“ на Варна 2018. Обичам своята работа и я върша така, както сметна за добре. Вярвам, че когато правиш нещо с любов, няма как да не се получи. Това може би е рецептата за моите професионални успехи.
Автор: Гюнел Мехмед, IV Журналистика