Университетът

“Първа светлина” за 60-см телескоп ШУ

Астрономите от Шуменския университет получиха на 5-ти юни първо изображение с новия 60-см телескоп, монтиран в Центъра по природни науки с Астрономическа обсерватория. „Първа светлина“, както я наричат специалистите, е получена от част от астрономическия екип на Шуменския университет – проф. д-р Драгомир Марчев, доц. д-р Борислав Борисов и доц. д-р Сунай Ибрямов.

“Телескопът е купен по проекта Регионален астрономически център за изследвания и образование –(РАЦИО), който е един от първите консорциуми по Националната пътна карта за научна инфраструктура. В него участват Софийският университет, Шуменският университет и Институтът по астрономия на БАН, който е водещата организация”, уточни за UniMedia проф. Драгомир Марчев. “Проектът е спечелен преди няколко години от проф. дфн Диана Кюркчиева и по него продължават да работят астрономите от Катедра Физика и астрономия на ФПН. Това е придобивка за Шуменския университет и в частност на Центъра и е нещо, с което градът ще се гордее, с което ще могат да се правят научни изследвания и с което ще работят колегите астрономи.”, заяви за UniMedia проф. Цветеслава Игнатова-Иванова, директор на Центъра по природни науки с Астрономическа обсерватория.  

Телескопът е 60-сантиметров, което означава 60 см диаметър на работния елемент – на огледалото. Апаратът е изработен специално за нашата географска ширина и характеристиките му отговарят на изискванията на мястото на наблюдения. “Един такъв телескоп се прави специално за дадено място казваме какви характеристика искаме да има, на каква географска ширина се намираме, защото това е важно – има елементи, които са свързани с тези детайли. А нашите студенти имаха уникалната възможност да присъстват на монтажа на купола и на монтажа на телескоп”, уточни проф. Марчев.

В проекта РАЦИО за всяка една институция е предвиден нов телескоп, но Софийският университет още не са го закупили, а Институтът по астрономия на БАН ще открие техния 1,5-метров телескоп на 1 юли. “Но той още не е минал тестовете за първа светлина – това, което ние направихме. Така че наистина от консорциума ние първи успяхме да монтираме нашия купол, нашия телескоп, да монтираме всички елементи, необходими в тази оптична система, за да може да заработи. И най-вече първата светлина е много важна, за да видим дали всичко, което сме получили, функционира правилно. Експериментът успя и ние сме много щастливи. Сега остават само рутинни действия по самото осеверяване (насочването на едната му ос към северния световен полюс, за да компенсира въртенето на Земята)”.  

Това, което предстои пред екипа е това, което е типично за всяка нова техника – заснимане на стандартни звездни купове за определяне на трансформационни коефициенти. Това е задача в димпломната работа на студента от трети курс Алекс Георгиев. Той вече е направил това с 40-сантиметровия телескоп, който Шуменският университет притежава, и сега има за задача да пресметне трансформационните коефициенти, за да може данните, които ще се предоставят на световната астрономическа общност да бъдат в съответните фотометрични стандарти и те да бъдат научни признати. 

“Беше монтиран и нов сървър на Астрономическата обсерватория, както бе осигурена и оптична свързаност, за което благодаря на доц. Здравко Кузманов, директор на Центъра за информационно обслужване, без чиято помощ това нямаше да се случи. Доц. Тихомир Трифонов работи по купола, доц. Александър Милев от ФМИ се грижи за сайта и за вътрешната интернет мрежа … има пълна интеграция на труда на колегите от Факултета по математика и информатика с колегите от Факултета по технически науки. Така че доста сериозен екип сме ангажирали – колеги от три факултета. Считам, че може да се каже, че работата ни е интегрална”.

С телескопа ще могат да се осъществяват и дистанционни наблюдения от ученици, студентски кръжоци, любители астрономи. Това ще се случи под ръководството на астроном от Шуменския университет.

“Всичко това се случва благодарение на астрономическия екип на ШУ с подкрепата на ректорското ръководство на Шуменския университет и деканското ръководство на ФПН, както и на работата на администрацията”, подчерта проф. Драгомир Марчев.  

UniMedia

Close