Университетът
Проф. Стефан Хърков: Приносът на проф. Вичева за развитието на Шуменския университет е многостранен

В рамките на втория ден от XXVII международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ (21 април) ще се проведе Творческа среща на тема: „ТРАДИЦИЯ И ПРИЕМСТВЕНОСТ В БЪЛГАРСКОТО ХОРОВО ИЗКУСТВО”. Ще дъдат дискутирани основополагащата роля на Добри Войников за българското многогласно детско-юношеско хорово пеене и приносът на Венета Вичева и Марин Чонев за развитието на българското хорово изкуство. Модератор на форума е проф. д. изк.н.Стефан Хърков:
XXVII международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников“ ще бъдат официално открити на 20 април. В рамките на музикалния форум Вие ще представите две книги. Кои са те и защо точно тези заглавия ще бъдат презентирани пред публиката?
Проф. Стефан Хърков: По традиция в програмата на всяко издание на международните детско-юношески хорови празници е включена творческа среща на която се обсъждат въпроси, свързани с развитието на хоровото изкуство. През настоящата година по време на творческата среща ще бъдат представени две издания на катедра „Музикална естетика, музикално възпитание и изпълнителство“ при Педагогическия факултет на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, публикувани в нашето университетско издателство. Това са сборниците „Музикалната дейност на енциклопедиста Добри Войников“ и „Хорово изкуство и музикално възпитание“. Първият сборник включва доклади от международна конференция, проведена в Шуменския университет през 2018 г. Вторият сборник е съставен в чест на двама изтъкнати хорови диригенти и преподаватели в Шуменския университет проф. Венета Вичева и проф. Марин Чонев по случай 90-годишнините от рождението им.
Двата сборника са съставени по различно време и между тях няма пряка връзка, но те носят общи идеи. В средата на XIX век Добри Войников поставя началото на българското многогласно хорово пеене в българското училище. Около един век по-късно неговите следовници Венета Вичева и Марин Чонев обогатяват традициите на българското детско-юношеско хорово пеене и ги извеждат на ново ниво, напълно съизмеримо с най-високите световни постижения.
Тази година отбелязваме 10-годишнината от кончината на проф. Венета Вичева. Какво неизменно се сещате като следа, която е оставила с делото си?
Проф. Стефан Хърков: Спомените ми от общуването с проф. Венета Вичева са много. Дори и сега, десет години след нейната кончина, ми е трудно да ги подредя и да ги обобщя. Като университетски преподавател тя преподаваше много задълбочено и същевременно много сърдечно. Беше максималист, работеше с пълно отдаване на силите си, даваше най-доброто от себе си и изискваше най-доброто от своите колеги преподаватели и студенти.
Много неща са написани за личността на проф. Вичева. Какво е значението на делото ѝ за хоровото изкуство в България и в Шумен. И най-важното – какъв е приносът ѝ за Шуменския университет?
Проф. Стефан Хърков: Приносът на проф. Вичева за развитието на Шуменския университет е многостранен. Тя се посвети всеотдайно на големи идеи, сред които специално бих откроил две – създаването на университетска специалност „Музикална педагогика“ (днес „Педагогика на обучението по музика“) и създаването на факултет по педагогика на изкуствата. Като декан на факултета по педагогика на изкуствата тя успя да постави музиката и изобразителното изкуство сред водещите специалности в Шуменския университет и да докаже, че в университетската среда науката и изкуството могат взаимно да се допълват и обогатяват.
Срещата ще се проведе от 16.00 часа на 21 април (петък) в Регионалнита библиотека “Стилиян Чилингиров.
Цялата програма на ХХVІІ Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников” можете да видите тук:
UniMedia