Университетът

Проф. д-р Страшимир Цанов: НСЛК „Боян Пенев” е нещо много важно за Университета

Националният студентски литературен конкурс “Боян Пенев”, превърнал се в емблема на Шуменския университет, получи отличието “Награда на Шумен за култура 2024” в раздел „Литература“. В навечерието на най-светлия български празник, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, разговаряме с проф. д-р Страшимир Цанов, ръководител на катедра “История и теория на литературата” и модератор на най-старата литературна надпревара за студенти-творци в България.

Прави впечатление, че конкурсът е почти връстник на Шуменския университет. От кога датира началото му? 

Проф. д-р Страшимир Цанов: Конкурсът датира от 1974 година. Идеята е на доцент Николай Димков (впоследствие почетен професор на ШУ „Епископ Константин Преславски”), който една година преди това създава студентския литературен клуб „Боян Пенев”. Много са преподавателите, които през годините подготвят и провеждат този форум, истински празник на любовта към литературата. За съжаление, тези, които са правили историята, не са чувствали специална необходимост да я записват и съхраняват. Затова историята на конкурса като разказ за събитията, които го създават, историята като rerum gestarum, не дава достатъчно информация за историята на конкурса като съвкупност от самите събития, т.е., за историята като res gestae. Но определено свидетелства за богатството на тази история.

На страницата на конкурса е дадена основната информация  за неговата история. Може да се прочете от всеки, който се интересува:

Първият студентски литературен конкурс в България

През 1973 г. доц. Николай Димков (тогава преподавател по възрожденска литература в Шуменския университет) създава студентския литературен клуб “Боян Пенев”. Негови ръководители през годините са били академическите преподаватели Христо Трендафилов, Ивайло Петров, Пейо Димитров, Веселин Панайотов и др.

През 1974 г. стартира ПЪРВАТА Национална среща-конкурс на студентите литературни творци – Шумен 1974. Връчват се награди за поезия, проза, награда за шуменски автор, осигурена от Община Шумен и награда на публиката, осигурена от Шуменския университет. През 1978 г. се учредява Национална литературна награда за критика на името на Боян Пенев. Първата награда “Боян Пенев” е връчена лично от Дора Габе през 1978 г. в Шумен на Христо Трендафилов (днес проф. дфн).

Първата награда за книга (финансиране на издаването на книгата) получава Миряна Башева.

Конкурсът винаги е обхващал всички университети в страната. Много талантливи студенти, днес авторитетни преподаватели, именити поети, писатели, критици, са започнали творческия си път от този конкурс. Сред носителите на награди са: Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Иван Гранитски, Валери Станков, Пламен Дойнов, Любен Дилов-син, Никита Нанков, Иван Ненков, Роза Боянова, Иван Карадочев, Балчо Балчев, Атанас Липчев, Володя Стоянов и много други.

Какво според мен може да се добави? През 21 век големи заслуги за утвърждаването на конкурса имат професор Дора Кабакчиева и доцент Юрий Проданов. Всеки един от тях е бил 8 години негов модератор. Те допринасят много за легитимирането на конкурса като студентски форум с голямо национално значение.

Също така искам да подчертая, че след известно прекъсване беше възобновено съществуването на Студентския литературен клуб „Боян Пенев”. Ръководител е доцент Надежда Цочева, авторитетен литературовед и автор на стихотворения, публикувани в сборника „Наопаки” и в сп. „Златоструй”. В клуба участват 9 студенти, трима от тях получиха поощрителни награди на тазгодишния конкурс: Ивет Раданова, Петя Иванова и Стефан Димитров. Всички са студенти от специалност Българска филология. Четвъртият шуменски призьор е Кристиян Димитров, магистър към специалност Английска филология (също с поощрителна награда).

Може би е важно да се каже, че НСЛК „Боян Пенев” е не само най-старият студентски литературен конкурс, но и най-старият студентски конкурс в България изобщо. Това сподели с мен професор Пламен Дойнов. Вярвам му.

Конкурсът има почти половин вековна история, защо за разлика от други подобни конкурси не само успя да оцелее през времето, но и да събира най-можещите и пишещи студенти от всички университети от (а вече и извън) България?

Проф. д-р Страшимир Цанов: Защото е създаден с Любов, с любовта, която „никога не отпада”, както пише апостол Павел. Преподавателите и студентите от нашия университет  винаги са обичали този конкурс. И затова той привлича студентите от цяла България, които обичат Литературата. И в последните две години, когато организирането на конкурса се пое от катедра „История и теория на литературата”, броят на участниците достигна 100, нещо, което никога не се е случвало досега. Но заслугата е не само наша. Всички съпричастни с конкурса, от далечната 1974 година и до днес, са допринесли за този своеобразен връх на интереса към него.

И нещо много важно. НСЛК „Боян Пенев” е единственият студентски литературен конкурс с фестивален характер в България. Само в Шумен участниците в конкурса присъстват лично. Живият контакт с нищо не може да бъде заменен. Връзката човек – човек е истинска, когато е лице в лице. Обичащите литературата могат пълноценно взаимно да се обогатяват само чрез живото общуване.

Изискването участниците лично да присъстват никога няма да бъде отменено. То създава фестивалния характер на събитието. Общуването между обединените от любовта към Словото студенти от различни университети и специалности ражда неповторимата атмосфера на виталност и одухотвореност. Спомнете си емоциите на нашите студенти от организационния екип при закриването на конкурса…. Или Екатерина Георгиева, студентката от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, която беше на конкурса с деветмесечното си дете и съпруга си и получи букет цветя лично от Ректора, професор Наталия Витанова… Непредсказуемите емоционални моменти са нещо специфично за НСЛК „Боян Пенев”, нещо само негово.

Какво остава скрито от публиката, как преминават пленерите?

Проф. д-р Страшимир Цанов: Пленерите са писане на текстове при наблюдаване на обекти. Изключително интересни творби се получават. С две думи преминават приятно и полезно. Всеки участник има възможност да види във всекидневното нещо изключително, да съпостави спецификата на своята асоциативна креативност с тази на „колегите” по перо.

И може би най-клиширания въпрос, но няма как да го избегнем – какво означава  отличието “Награда на Шумен за култура 2024” за конкурса, за всички, които участват и са участвали в организацията му и за Шуменския университет?

Проф. д-р Страшимир Цанов: Логично е клишираният въпрос да има клиширан отговор – означава нещо голямо за нас, признание е за труда, в който сме вложили сърцето си. Признание за всички членове на катедра „История и теория на литературата” и за всички ангажирани с подготовката и провеждането му, от Ректорското ръководство до студентите. Признание е и за Пресцентъра. И нещо, което трябва да повторя – признание е за всички, които от 1974 г. до днес, са дали нещо от себе си, за да го има този конкурс. А те не са малко.

Чрез тази награда се заявява нещо, което е константа през годините на съществуването на конкурса: НСЛК „Боян Пенев” е нещо много важно за Университета, Университетът е нещо много важно за Града, Градът е нещо много важно за всички нас.

Унимедия

Снимки: Кирил Кирилов, ЦКР

Close