Университетът

Проф. д.и.н. Рашо Рашев – живот, отдаден на науката

Живот, отдаден на науката. Под това мото стартира научната конференция с международно участие „История и археология на Югоизточна Европа през Средновековието – 80 години от рождението на проф. д.и.н. Рашо Рашев (1943-2008)”.

Конференцията беше официално открита от декана на Факултета по хуманитарни науки доц. Тодор Тодоров. „В този научен форум ще се срещнат съратниците на проф. Рашо Рашев, тези, с които той е изминал научния си път. Втората част от профила на участниците са учениците и последователите на проф. Рашев в научното поприще”, каза той и подчерта, че в конференцията ще се включат както утвърдени специалисти с доказан научен принос в сферата на историята и археологията, така и докторанти, млади учени и постдокторанти. “Третата група участници са именно младото поколение – тези, които тепърва правят първите крачки в дебрите на науката и надявам се този форум да е важна крачка в тяхната кариера“, посочи  доц. Тодор Тодоров.

Областният управител проф. д-р Добромир Добрев заяви: „С удоволствие съм тук и съм убеден, че тази значима конференция ще заеме своето достойно място в историята на Шуменския университет“ и пожела на всички участници ползотворна работа и успех.

Проф. д-р Христо Христов, кмет на Община Шумен, поздрави участниците и подчерта приносът на проф. Рашо Рашев: “Неговите резултати в науката станаха основополагащи в българската наука”.

Проф. Наталия Витанова заяви пред участниците в конференцията: “Вярвам, че в живота няма случайни неща и приемам като един значим знак, че първото тържество, на което аз трябваше да отправя поздравления към академичната общност бе Денят на народните будители. Приемам като добър знак и сега присъствието ми тук и поздравленията, които трябва да отправя към вас точно за този форум. Това е първият форум, който аз като новоизбран ректор трябва да поздравя. Много се радвам, че сме заедно тук – утвърдени изследователи и млади учени; колеги, които сте приели предизвикателството и привилегията да участвате в конференцията, посветена на 80-годишнината проф. Рашо Рашев. Той несъмнено е един международен авторитет, известен и обичан български учен и не на последно място – много добър човек. Бих искала да благодаря на колегите от ФХН, на катедрата по история и археология за инициативата, за организацията и подготовката на конференцията. Бих искала като ректор от името на академичната общност да благодаря на семейството на проф. Рашо Рашев, които и тази година ще отличат студент с интерес в областта на археологията. Гордея се, че Шуменският университет е домакин на това събитие е пожелавам успех на конференцията”.

Проф. д.и.н. Станислав Станилов (НАИМ-БАН) представи живота и делото на големия учен в пленарната лекция Рашо Рашев и археологията на езическа България. Другите два пленарни доклада са на доц. д-р Павел Георгиев от НАИМ-БАН, филиал Шумен на тема: Плиск оба – Плиска в проучванията през последните 20 години и на проф. д-р Falko Daim от Austrian Academy of Sciences, Vienna на тема
History, Archeology and Genetics. The Game Changer of our Days. Той бе представен от доц. Alexandra Wassiliou – Seibt.

В конференцията участват над 90 изследователи от България и чужбина. 28 от тях са от чуждестранни университети и други научни организации, а 63-ма от български университети, институти на БАН, регионални и градски музеи и др. Сред тях има представители на НАИМ-БАН; НАИМ-БАН филиал Шумен; Austrian Academy of Sciences, Vienna, Koç University, Istanbul, Турция; Университет „Проф. Асен Златаров“ – Бургас; Prahova History and Archaeology County Museum, Ploiești, Румъния; Institute of Archaeology and Museology, Masaryk University, Чехия; Charles University Prague, Чехия, ИМ-Исперих, ГАМ-Пловдив, (Museum of National History and Archaeology, Constanţa, Румъния; РИМ-Варна; РИМ-Русе; АМ “Марица-изток” – Раднево; National Museum of Romanian History, Bucharest, Румъния, РИМ-Бургас; Стопанска академия „Д. А. Ценов“-Свищов; Ialomita County Museum, Румъния; Institute of Archaeology, Belgrade, Сърбия; Hungarian National Museum, Унгария; РИМ-Силистра; Градски музей – Бяла; Национален антропологичен музей (ИЕМПАМ – БАН); НАИМ-БАН, филиал Велико Търново и др.

На 16 ноември, четвъртък, в 11:30 часа в НИАР „Плиска“ ще бъдат поднесени цветя пред барелефа на учения и ще бъде връчена ежегодната студентска награда „Проф. д.и.н. Рашо Рашев“.

Конференцията се осъществява с финансовата подкрепа на ФНИ, договор КП-06-МНФ/28 от 08.08.2023 г.

UniMedia

Close