Университетът

Проект „ИнтегрИТи” ще подпомага докторанти в работата им

Официално представиха проекта „ИнтегрИТи: Интегриране на науката в бизнеса чрез интердисциплинарно обучение на докторанти в областта на информатиката, STEM технологиите и специализирания чужд език за устойчиво регионално развитие” в Шуменския университет. Проектът се реализира в рамките на Програма „Образование“ 2021 -2027 г. на МОН и Структурните фондове на Европейския съюз и е насочен към изграждането на модернизирана академична екосистема за обучение на докторанти в партньорска мрежа. Обучението ще се провежда в консорциум от две партньорски организации: Шуменския университет “Епископ Константин Преславски” (ШУ) като основен кандидат със своите Факултет по математика и информатика (ФМИ) и Факултет по хуманитарни науки (ФХН) и Икономически университет – Варна с Факултет „Информатика“.

На откриването присъстваха ректорът на Шуменския университет проф. д.н. Наталия Витанова, зам.-ректорът доц. Ирина Иванова, зам.-ректорът доц. Станимир Железов. А от Икономически университет – Варна – проф. д-р Бистра Василев, зам.-ректор по НИХТД, проф. д-р Юлиан Василев, ръководител на катедра “Информатика”, гл. ас. д-р Миглена Стоянова, координатор на проекта за ИУ-Варна, Мирослава Иванова, ръководител на сектор “Проекти”, ИУ -Варна. Асоциираните партньори по проекта бяха представени от Пламен Рибарски – Киоск България – ООД, Емил Цанков, председател на УС на ИКТ Клъстер – Варна, Албена Иванова, директор на СУ “Сава Доброплодни”- Шумен, Светла Иванова, директор на СУ “Любен Каравелов” –  Добрич, Тодор Тодоров, изпълнителен директор на Дайрект Сървисес – ООД.

Проектът предлага обучение на 13 редовни докторанти за придобиване на професионални умения и ключови компетентности от три професионални направления: професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по…, докторска програма “Методика на обучението по математика и информатика“ и докторска програма „Методика на обучението по чужд език (английски език)“; професионално направление 2.1. Филология, докторска програма  „Германски езици (английски език)“ и  професионално направление 4.6.  Информационни и комуникационни технологии, докторска програма „Информатика“.

Взаимодействието между университетите и асоциираните партньори ще осигури допълваща се експертиза от различни полета на познанието за нуждите на икономиката като потребител на кадри с докторска степен. Темите на дисертациите ще са насочени към практическо приложение на технологичните иновации, цифровата трансформация, анализът на данни в контекста на ИСИС, Индустрия 5.0, зеления преход  и синия растеж.

В рамките на проекта ще се разработват и прилагат високотехнологични решения за учене и преподаване, развитие на компетентности, съобразени с пазара на труда, интердисциплинарни и междуинституционални академични инициативи, повишаване квалификацията на преподавателите, насърчаване на мобилността на докторантите в чуждестранни висши училища и научни организации.

Докторантите ще имат възможност да се реализират в организации и фирми, в които има липса на висококвалифицирани специалисти с интердисциплинарни умения и потенциал за осъществявана на научноизследователска и развойна дейност в областта на информатиката, STEM технологиите и специализирания английски език

UniMedia

Снимки: Кирил Кирилов, ЦКР

Close