Шумен
Представяне на книгата „Дигитални зомбита“ в Регионалната библиотека на Шумен

В Регионалната библиотека на град Шумен, гостува Силвия Ненова, журналист, предприемач, психолог. Поводът за посещението й бе представянето на книгата й „Дигитални зомбита“. На въпроса „Защо е избрала това заглавие?“, тя обясни: „Където и да отида ме питат защо е това зловещо име и аз се мъча да им обясня, че това е диагноза, защото ние зомбитата си ги рисуваме по някакъв начин, но всъщност понятието зомби какво е – безплътно същество, и това, което правят новите технологии е да ни превръщат в немислещи, безплътни и безсърдечни същества. Ние все още не го виждаме, но след 10 години всички ще бъдем свидетели на една тежка картина.“
На срещата присъстваха много млади хора, а Силвия Ненова беше впечатлена от проявения интерес и поясни – „Аз бях подготвена да говоря повече на майките и бащите ви, но сега ще ви кажа разни неща, искам да си тръгнете от тук с някои неща, които да запомните. Първо, какво е дигитално образование, откъде да започнете. Най-важно е да си зададете въпроса: Какво искате да научите и какво искате да направите, защото ако човек се лута в Ютюб и гледа непрекъснато и скролва някакви неща – гурута по път и над път, всеки обещава как ще те направи богат, как ще те направи щастлив. Не го правете, защото това само ще ви разсейва, и само ви замъглява мисленето. Идеята е да знаете какво искате и къде да го търсите! Дигиталната култура не е да знаеш всичко, не е да знаеш къде да ровиш, къде да търсиш, а да знаеш как да махнеш това, което не ти е нужно, защото всичко това само ни цапа мозъците, сърцата и душите. Дигиталната култура включва етика и морал, но това нещо се учи вкъщи в доста рана възраст. А когато седнете да си пишете есетата с ChatGPT започвайте със “здравей” и бъдете мили и възпитани, защото това отива във вселената и то се връща пак при вас. Винаги проверявайте информацията, която ви дава изкуствения интелект.“
Силвия Ненова обясни, че всичко, което се прави в интернет е с една единствена цел: да ни краде вниманието, защото всеки се бори за него, а това е най-скъпия ресурс, който притежаваме. „Внимавайте винаги какво поствате, където и да е, в която и да е мрежа“, добави тя.
Новите технологии могат да ни бъдат от голяма полза, стига да знаем как да ги използваме, а книгата „Дигитални зомбита“ ще ни помогне в тази насока – да ни научи как да се опазим от капаните новите технологии и да ги използваме като средство за нови знания.
Автор: Микаела Василева, I курс „Българистика и медии”
Автор на снимките: Вяра Колева, I курс „Българистика и медии”