Университетът

Посещение в Анкарския университет

Преподаветели от Шуменския университет се срещнаха с водещи учени от Анкарския университет. Проф. Велка Попова и проф. Димитър Попов осъществиха работни срещи с преподаватели от Катедрата по български език и литература към Департамента по славянски езици и литература. Целта на визитата им бе планирането и реализирането на съвместни проекти в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ (ННПБ), по която Шуменския университет е партньор. При това специално място беше отделено на подробното представяне на Програмата.

Обсъдиха се проблемите на обучението по български език като чужд и необходимостта от създаването на съвременни интерактивни образователни ресурси. Своя опит споделиха и двама от преподавателите в Анкарския университет проф. Зейнеп Зафер и д-р Садък Хаджъ, които вече са били стипендианти на ННПБ. Бяха анализирани условията за бъдещи инициативи, както и възможностите за разширяване на сътрудничеството между двата университета по Програмата и извън нея. В качеството и на ръководител на специалността Български език и литература проф. Зейнеп Зафер изрази надеждата за това проекти като ННПБ да получат своето признание в обществото, защото са значими и полезни за изграждането на положителна представа за България, за нейния език и култура в чужбина.

Посещението на българските учени беше по покана на декана на Факултета по езици, история и география на Анкарския университет проф. д-р Левент Каяпънар. На специално организираната при него среща проф. Велка Попова и проф. Димитър Попов изразиха своята благодарност за радушния прием и за подкрепата, която турските българисти получават от академичното ръководство на факултета при включването си в специализации и в други инициативи по Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. При представянето на Програмата гостите от България  поставиха акцента върху нейните функционалности и бъдещи перспективи. Домакинът проф. Левент Каяпънар изрази своето задоволство от стартирането на подобна програма и високо оцени нейното значение за развитието на чуждестранната българистика, както и за реализирането на солидни съпоставителни проучвания в областта на хуманитаристиката.

Бяха обменени също така и рационални идеи за изследователската и преподавателската практика в двете съседни страни, за образованието в съвременния свят, както и за необходимостта от разгръщането и разширяването на академичното сътрудничество.

UniMedia

 

Close