Университетът

Памет за проф. Рашо Рашев

Много преподаватели, студенти, колеги, общественици, представители на местните власти и приятели дойдоха във Вътрешния град на старата столица Плиска, пред музея „Проф. Рашо Рашев“ в Националния историко-археологически резерват, за да отдадат почитта си и да поднесат цветя на паметната плоча на известния български учен и археолог проф. дин Рашо Рашев. Повод, който ги събра, бе 75 години от рождението му, които се навършват на 12 ноември тази година.

     

За пета поредна година семейство Рашеви връчиха грамота и стипендия на студент от Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. Тази година отличието получи Силвия Манолова.  „Когато през 2014 година за първи път прекрачих прага на Шуменския университет и за миг не съм си представяла, че силният ми интерес и любовта ми към историята и археологията ще ме изправят днес тук, пред вас. За мен това е знак, че се движа, мисля и работя в правилната посока и това не остава незабелязано. Благодаря“, сподели Силвия Манолова.

        

С почетен плакет на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ посмъртно бе удостоен проф. дин Рашо Рашев. Плакетът е израз на признателността на академическата общност за изключителния му принос за създаването и развитието на катедра „История и археология“ и за утвърждаване на авторитета на висшето училище. Той бе връчен от ректора проф. д.и.н. Георги Колев на Васил Рашев – син на трагично загиналия във влака София-Кардам през 2008 г. учен.

Ръководителят на катедра „История и археология“ доц. д-р Тодор Тодоров представи фотоизложба, която проследява творческия път на проф. Рашев от 70-те години наXX век до кончината му през 2008 г. Предстои тя да бъде експонирана в зала 119 „Проф. дин Рашо Рашев“ в Корпус 1 на Шуменския университет.

           

 

Close