Университетът

От студенти до културолози на онлайн лекция за унгарски свидетелства по нашите земи

Темата на лекцията „Унгарски свидетелства за Североизточна България (от началото до 30-те години на ХХ век)“ с лектор доц. д.н.к. Венета Янкова предизвика широк интерес и в мероприятието се включиха студенти, докторанти, преподаватели, културолози и общественици. Те се събраха в платформата Google Meet, където Научният център по туркологични изследвания и интеркултурни комуникации и Катедрата по турски език и литература към Факултета по хуманитарни науки при Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ организираха лекцията, съобщиха за UniMedia от Катедрата.

Лекторът Венета Янкова е доцент по фолклористика в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски“ и доктор на науките за културата (ИЕФЕМ – БАН). В периода 2008 – 2012 г. тя е лектор по български език и култура в Дебреценския университет, а от 2018 г. до момента – в „Eötvös Loránd Tudományegyetem“ (ELTE) в Будапеща.

 

Доц. Янкова изследва проблематика, свързана с историческа памет, български общности зад граница, българо-унгарски културни и научни взаимодействия, туркологични проучвания. Автор е на над 150 научни статии и студии и на монографиите: Между устното и писаното слово: фолклорът и народните жития (1997); Етнокултурни взаимодействия (2005); Топоси, памет, идентичности. (Към фолклора на мюсюлманите и християните в Шуменско (2007); Българите в Унгария: културна памет и наследство (2014); Маскарадът – ние и другите (2017). Историческа памет и образи на миналото. (По примери от България, Унгария, Полша и Литва) (2019); Преводачи на култури. (Унгарски свидетелства за Североизточна България от XX в.) (2020).

На 8-ми април, когато се проведе онлайн лекцията, тя презентирафрагменти от образите на България и на българските земи според начина, по който са ги видели унгарци (трима етнографи и един пастор), насочени към Балканите и най-вече към Североизточна България (Шумен, Варна, Лудогорие, Добруджа).

Акцентира се върху въпросите: Какво води унгарците точно в тази посока? Какво търсят и какво откриват те? С какво оставеното от тях допълва и обогатява информацията за този район и за историята на унгарско-българските научни взаимоотношения? В изложението си доц. Янкова представи непознати и забравени данни и факти (архивни документи, публикации, материали от теренни изследвания и др.)

UniMedia

Снимки: Катедра по турски език и литература

Close