Светът
Отворете сърцата си за тази музика

Освен Обединеното кралство и САЩ, има и други държави които създават добра музика. Знам, че не сте се замисляли над този факт и може да ви трябва известно време, за да разберете това.
Забележително, че пресата, която четете, радиостанциите и телевизиите, които слушате, няма да ви кажат нищо за украинската музика. Ще бъдете информирани за войни, бедствия и конфликти, случващи се в чужди страни, но няма да научите нищо за тяхната култура и изкуство. Това е жалко, тъй като пропускате нещо прекрасно и примамливо.
Нека да компенсираме този пропуск. И смирено да кажем – нека тези редове са малък и вълнуващ подарък, който ще оцените, защото ще насочи очите и сърцето ви в непозната посока.
Със сигурност откриването на украинската музика може да бъде променящо живота преживяване. То ще добави повече цвят и аромат във всекидневието ви. И наистина може да станете по-добър човек, след като послушате някои увличащи представители на този жанр.
Преди да се потопим в това преживяване, да направим няколко кратки и важни уточнения защо украинската музика е толкова неописуемо невероятна: Три са решителните фактори – езикът, инструментите и етническите мелодии.
Езикът определено прави украинската музика донякъде осмото чудо на света. Славянските езици са едно огромно семейство. И както във всяко семейство – хора всякакви. Мога да разбера, ако това сравнение ви изненада. Но не сте ли се замисляли, че при първата ни среща с някой, често го възприемаме и през онова, което чуваме. Много от славянските езици можем да възприемем като по-твърди и настоятелно звучащи. Да ни прозвучат по-рязко при първата ни среща с тях. Но украинският език е изключение от това правило. Той има по-меки съгласни от другите членове на праславянската езикова група. Това прави звука от него всъщност доста деликатен за ушите ни ухо и без очевидни грапавости в звученето. И по някакъв магически начин тези леки вариации във фонетиката дават на украинския език невероятна звучност. Почти усещаме, че сякаш е специално е създаден за пеене, а не за говорене.
И тогава – като приятно допълнение – получавате народни мелодии и традиционни инструменти, които играят огромна роля в създаването на модерната украинска мелодия. Ще забележите популярността и преимущественото използване на традиционните духови инструментите, като украинската сопилка или арменския дудук, в аранжиментите на много съвременни украински композитори.
Но не само това са причините за развитието на музиката и културата изобщо в съвременна Украйна.
След политически събития през 2013 година не само държавата, но и украинската музика получиха силен тласък в своето най-бързо развитието в история на културата на Украйна. Това свързваме с появата на нови групи и нов ръст на старите изпълнители (като “Onuka”,“The Hardkiss”, “DAKHABRAKHA”, рап-изпълнителката “Аlyona Аlyona”, както и най-известната рок група – “Okean Elzy”). Тази нова вълна утвърди сякаш неочакваната за целия свят победа на конкурса на Евровизия през 2004 г. на ефектната Руслана с нейния хит „Wild Dances“ и доведе до новия успех през 2016 с песента „1944“ на кримската татарка Джамала.
Засега, така нареченият “Укр Поп” жъне успехи не само в границите на Украйна, но и в цяла Европа. Например, миналата година една от новите украинските групи „KAZKA” (на снимката) направи първия си концерт в България (тя стана известна с хита си „Плакала”, който миналата година бе едно от най-популярните предпочитания в радио чартовете не само в Европа, а и САЩ). А през 2017 година рок група Stoned Jesus направиха истински фурор и изненадаха всички, като разпродадоха голямата зала на клуб Mixtape 5 в София. И това е може би само началото на едно голямо настъпление. Което пък означава, че след една-две години украинските хитове може да имат по-голямо влияние не само в Европа, а в целия музикален свят.
Юлия Ившина, II курс, Журналистика и реклама