България
Област Силистра в снимки
Доколко познавате природата на България или дори и на родния си край? Студентът в магистърска програма Културно-историческо наследство и туризъм Андрей Андреев предлага на читателите на UniMedia да погледнат към скритите красоти на Североизтока в рубриката “Заедно към неизвестните красоти на България”:
Първите асоциации, които правим щом чуем „Добруджа“ са житни (или слънчогледови полета) и река Дунав. Мнозина си представят тази природогеографска област като лишена от планини, скали и вода (с изключение на река Дунав и Черно море), но истината е малко по-различна.
Блатото „Малък Преславец“
Блатото „Малък Преславец“ се намира в защитена местност в непосредствена близост до река Дунав. До него се стига през близкото село Малък Преславец.
В блатото се срещат водни лилии и много видове риба. То служи за хранителна база на чапли, блестящи ибиси, лопатари, корморани и други гнездящи в околността птици.
Птичето богатство на района наброява 147 вида, като гнездящи от тях са 82.
Дунавската градина в Силистра
Дунавската градина в Силистра е най-старият парк, разположен на територията на България. Не е съвсем изяснена датата на нейното изграждане, но местните знаят, че най-старият документ, от който научаваме за нея, е новинарска бележка във вестник, датираща от 1870 година.
С течение на годините размерът на градината нараства значително. През 1954 година площта ѝ е едва 54 декара, а днес – над 200. В нея са разположени останки от крепостта Дръстър, огромно богатство от растителни видове и арт инсталации.
Суходолието на река Табан
В суходолието на бившата река Табан край село Стрелково (Община Кайнарджа) се намират антично светилище и няколко скални манастира.
Те представляват естествени кухина в скалите, които се извисяват високо над земята. До тях има изсечени скални пътеки и тунели. А вдясно от входа има прилежно издълбан огромен олтар, пред който е оформена равна площадка. Той също впечатлява с овалната форма и размерите си – около 5-6 м дълбочина и 2-3 м височина.
В продължение на векове Табан е била една от няколкото плавателни реки в южна Добруджа, но с течение на времето и заради изсичането на огромни горски масиви тя се превръща в Суходолие около края на XVIII в.
Парк историческата чешма – Кайнарджа
Паркът с исторически водоизточници в село Кайнарджа е изграден на мястото, където на 21 юли 1774 г. завършва първата Екатеринина война (1768-1774 г.), с подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор между Руската империя и Османската империя. Според една от клаузите на този договор Русия получава правомощието да покровителства християнските народи на Балканския полуостров, които са под властта на османския султан.
С течение на годините чешмата е силно повредена, но след връщането на Южна Добруджа в границите на България започва нейното обновление. Днес чешмата е паметник на културата, а този край на Добруджа се слави с голямото си богатство на подобни водоизточници.
Уличното изкуството на град Алфатар
Центърът на град Алфатар е изпъстрен от образци на модерното изкуство, които радват и малки, и големи със своите краски. Те са монтирани сравнително неотдавна и са притегателен център за туристи.
Автор: Андрей Андреев, магистърска програма Културно-историческо наследство и туризъм
Снимки: Андрей Андреев, магистърска програма Културно-историческо наследство и туризъм