Университетът

Наблюдаваме частично лунно затъмнение

На 5 юни 2020 г. ще се наблюдава второто за годината лунно затъмнение от полусянката на Земята. То ще е видимо от територията на Европа, Африка, Азия и Австралия.

“Затъмнението ще започне в 20:46 ч. на 5 юни и ще приключи в 00:04 ч. на 6 юни. Моментът на най-голяма фаза ще настъпи в 22:25 ч. на 5 юни. Максималната фаза на затъмнението от полусянката ще бъде 0.568, а от сянката – -0.405”, уточни за UniMedia  доц. д-р Сунай Ибрямов от Катедрата по Физика и астрономия на Шуменския университет.

По негови думи при този тип затъмнения не се наблюдават пълна или частични фази. Луната (във фаза пълнолуние) преминава само през полусянката на Земята, което води до слабо понижаване на яркостта на лунния диск. Възможно е дори, това да не бъде забелязано от неопитен наблюдател.

“До края на годината предстоят още две лунни затъмнения от земната полусянка, на 5 юли и 30 ноември, които обаче няма да се наблюдават от България”, каза още доц. Ибрямов.

Макар, че няма връзка с науката, съществува историческа традиция за именуване на пълнолунията през различните годишни сезони. Така например, последното пълнолуние на пролетта или първото на лятото, е известно като „ягодово“ пълнолуние. Такова именно е и пълнолунието на 5 юни. Названието произлиза от старите племена в Северна Америка, тъй като по това време се берат дивите ягоди.

В Европа Луната по време на това пълнолуние е известна като „Розова“, „Медна“ или „Гореща“.

UniMedia

Снимка: Vijay Mathur/AFP

Close