Университетът
Млади творци от три страни си дават среща в Студентски Видео Арт Фестивал Шумен 2022

Refresh. Това е темата на VIII издание на Студентски Видео Арт Фестивал Шумен 2022, които бе официално открит от куратора на фестивала проф. Валери Чакалов и декана на Педагогическия факултет доц. Росица Михайлова в галерия Университетска на Педагогическия факултет при Шуменския университет. Фестивалът се организира от катедра “Технологично обучение, предприемачество и визуални изкуства”.
“След карантината осмото издание на фестивала вече заема своето място и набира сила, отново имаме заявени участия от различни чуждестранни университети”, това заяви за UniMedia проф. Валери Чакалов. Тази година в Шумен се събират студенти и преподаватели от Национален университет за изкуства Букурещ, Румъния, Мимар Синан университет за изящни изкуства Истанбул, Малтепе университет, Истанбул, Тракия университет, Одрин, Турция.
“Ще се провеждат и няколко творчески работилници за студенти, които ще участват в конкурсната програма. При последната сесия на фестивала в четвъртък от 11:00 ще се представят техните продукции и ще бъдат връчени наградите”, уточни още проф. Чакалов. И допълни: “Работилниците са свързани с раждането на идеи, сториборд, монтаж и детайли около създаването на един аудио-видео продукт. Имаме и ментори, които от доста години помагат на нашите студенти. Това са Георги Кръстев и Цветан Кръстев. Те са и организатори на филмовия фестивал Карантината, който се провежда всяка година във Варна”. Откриването на Студентския Видео Арт Фестивал започна с прожекция на филми от международния фестивал за късометражно кино „Карантината“ – Варна.
“Поколенията в университета вече се смениха и всъщност новите студенти търсят нови възможности за реализация, за трупане на опит за работа с нови медии. Ние видяхме как през последните няколко години се наложи всеки един от нас да ползва дигиталните ресурси. Така че в тази насока се оказа, че те са изключително важни и за студентите, и за тяхната бъдеща работа”, заключи още проф. Валери Чакалов по повод темата на работилниците.
Фестивалът се организира с подкрепата на деканското ръководство на Педагогически факултет и ректорското ръководство на Шуменски университет. Наградите за конкурсната част на фестивала са осигурени от меценатите фамилия Герда и Атце Бос, Холандия.
UniMedia