Университетът
Международен ден на астрономическите обсерватории

На 16 март честваме Международния ден на астрономическите обсерватории. Той се отбелязва близо до деня на пролетното равноденствие (което тази година се пада на 20 март), а целта му е разпространение на знанията по астрономия в целия свят.
Празникът е роден през 1990 година в Италия по инициатива на Асоциацията на италианските астрономически обсерватории. Четири години по-късно е отбелязан и във Франция, през 1995 г. – в още 6 европейски държави.
В България има 14 астрономически обсерватории, като най-голямата е Националната астрономическа обсерватория на връх Рожен в Източните Родопи, а най-новата принадлежи на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
Сградата се намира в Природен парк “Шуменско плато” и е висока 493 м, а на покривната площадка на Обсерваторията са монтирани 5.5-м и 3-м купол. На 19 май 2016 година, след монтажа на телескопите, Обсерваторията се открива с тържество, а от месец юни 2016 Астрономическата обсерватория има статут на Научноизследователски и образователен комплекс на Шуменския университет. До края на годината се очаква Астрономическата Обсерватория да получи и нов 60–сантиметров телескоп”.
Обсерваторията редовно отваря врати за граждани за различни астономичeски събития като частични лунни затъмнения, пасаж на Меркурий, наблюдения на слънцето и др., а в сградата често се провеждат различни обучения на ученици и се отбелязват значими дати в историята на науката астрономия.
Част от концерта, посветен на 12 април – Деня на космонавтиката 2019 година
Астрономическа обсерватория на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” бе и третият обект, който бе вдъхновение за участниците в поетическия пленер ПИСАНЕ ОТ НАТУРА “Над облаците и под земята”, част от програмата на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев” – Шумен 2019. Обсерваторията изпрати мислите на младите поети далеч от земята, откъдето да черпят космическо вдъхновение.
Шуменско присъствие има и в най-голямата обсерватория в страната – тази на връх Рожен. През 2012-та година докторантът на Шуменския университет, световноизвестният тенор Емил Иванов и неговият колега (също докторант в Шуменския университет) Велимир Попов, изграждат два купола на територията на Обсерваторията в Рожен, които са техни срещу договорката част от времето за наблюдение да се използва за научни наблюдения за Астрономическата обсерватория и за Института на БАН. Куполите са дистанционно управляеми, т.е. може да бъдат управлявани от всяка точка на земното кълбо.
Всъщност научният интерес към астрономията в Шумен не е случаен. Именно от Шумен е родом акад. Кирил Попов, един от първите астрономи в България.
акад. Кирил Попов
Той е роден на 3 май 1880 година. Научното дело на акад. Кирил Попов обхваща повече от 150 публикации. В него се очертават главно три основни теми, отговарящи на трите върхови периода от творческата му активност. Първата тема са изследванията му върху движенията на малката планета Хекуба, което е и темата на докторската му дисертация, защитена през 1912 г. под ръководството на Анри Поанкаре. В тази работа акад. Попов коригира предложения от самия Поанкаре метод и с това привлича вниманието на цялата европейска научна общественост. На второ място са забележителните му работи върху балистиката – основният труд на неговия живот. И накрая, когато вече е на 70-годишна възраст, Кирил Попов работи успешно в областта на термодинамиката.
Изкушените от астрономията могат да намерят обсерваторията на Шуменския университет на географска ширина j=43o 15’ 27” С, географска дължина λ=26 o 55’ 23” И.
UniMedia