Университетът

Кръгла маса на ШУ обедини учени от България, Чехия и Русия

Кръгла маса „Актуални въпроси на обучението по руски език в дигитална среда“ обедини учени от България, Русия и Чехия. Научният форум е в рамките на научноизследователския проект „Современная русистика: актуальные вопроси и тенденции описания и изучения языка“ на Катедра по руски език на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ от 2021 година.

Модератор бе преподавателят в Шуменския университет доц. д-р Ирена Петрова.

Участниците включваха представители от два български университета – преподаватели от Катедрата по руски език при Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ (ШУ) и от Департамента „Нова българистика“ при Нов български университет (НБУ), от два чешки университета – преподаватели от Катедрата по руски език при Западночешкия университет (ЗЧУ), гр. Пилзен и от Катедрата по руски език и литература при Университета в гр. Градец Кралове (УГК).

По време на Кръглата маса бяха разисквани проблемите и промените в образованието, свързани пандемията. Беше отбелязано, че са настъпили коренни изменения в образователния процес, като той почти през цялото време се провежда в електронна среда. Д-р Надежда Стойкова от Шуменския университет представи процеса на обучение на Университетската платформа на за обучение в електронна среда на ШУ и открои основните черти на обучението по руски език като чужд. За ефективността на използването на разнообразни видове връзка, канали за информация, платформи, ресурси, които да заменят традиционното обучение говори др. Мирослав Пужа (УГК). Заедно с това беше отбелязано, че в образователната система все още няма единен структуриран подход по отношение на създаването, апробирането и реализацията на електронните образователни ресурси, няма единни стандарти и изисквания към структурата и съдържанието на тези ресурси.

Кръглата маса постави въпроса и за това, че студентите и преподавателите се сблъскаха с идентични проблеми: достъп до електронни ресурси, преформатиране на материалите за занятия в цифров формат, организация и синхронизация на занятията, координиране на работата по време на самите занятия, управление и контрол на самостоятелната работа на учащите се. Преподавателите се учиха да работят в новите условия заедно със своите студенти и им се наложи в този процес винаги да вървят крачка напред преди тях: обучавайки себе си, да обучават и своите студенти. Обсъдени бяха и проблеми, свързани с изучаването и обучението по чужд език в условия на електронна среда в синхронна и асинхронна форма. Бяха откроени както негативните, така и положителните страни на образователния процес в електронна среда. По тези въпроси се изказаха доц. д-р Радослава Илчева (НБУ) и доц. д-р Людмила Валова (ЗЧУ). Интерес представляваха резултатите от проведено мащабно изследване от педагози, психолози и лингвисти от Западночешкия университет за влиянието на обучението в електронна среда на успеваемостта на студентите, което беше представено от д-р Михаела Пешкова (ЗЧУ).

По време на дискусията участниците споделиха собствен опит при работа в електронна среда, набелязаха проблемите, които трябва да се решават и си обещаха този разговор да продължи и по време на провеждане на съвместни научноизследователски проекти и конференции.

UniMedia

Close