Светът

Крепостта, над която летя барон Мюнхаузен

Бендерската крепост е една от най-старите архитектурни забележителности на територията в Приднестровието, а нейната история е наистина уникална.

Тя е построена през 1538 г. по заповед на султан Сюлейман Великолепни. В документи от онова време за Крепостта Бендери се говори като:„силен замък в Османските земи“.

Стените на крепостта Бендери са преживели много обсади, пожарища и нападения, както и не малък брой реконструкции. Десетки пъти крепостта преминава от ръцете на една военна сила в ръцете на друга, но въпреки всичко тя продължава да остава един от най-запазените и до момента исторически паметници в региона.

Цитаделата е сякаш вкоренена във високия десен бряг на река Днестър със своя внушителен и монументален вид. Кулите са увенчани с конусовидни червени покриви, а външните стени със зъбчати бойници. Макар и унищожени на някои места, те все още вдъхват респект в посетителите.

Комплексът включва два музея –разказващи историята на крепостта Бендери и включващи различни атракции като средновековни инструменти за изтезания, магазин за сувенири, място за стрелба с арбалет.

На територията на крепостта е създадена Алея на славата, посветена на паметта на руските военачалници и пълководци от миналото, на която има техни паметници.

Любопитството на посетителите предизвиква и бюст-паметникът на литературния герой барон Мюнхаузен, който в една от своите фантастични истории лети над крепостта, възседнал гюлле от оръдие.

На 7 октомври 2018 г. бе открит паркът „Александър Невски“, а по същото време на територията на крепостта се изградиха изложбена зала, сцена и спортни съоръжения. Същата година бе построена „Цариградската порта“, през която вече се влиза в крепостта.

Цитадела е свързана с много интересни факти, привличащи към нея туристите. Ето и някои от тях:

– крепостта е действащо военно съоръжение чак до края на ХХ век;

– през 1709 г., след провала в битката при Полтава, крепостта дава подслон на Иван Мазепа, украински хетман (известен и от творчеството на Байрон), който по-късно загива там;

Днес крепостта е много популярна сред туристите. Хубаво е, че подобно архитектурно съоръжение е оцеляло до наши дни – едно много интересно място от гледна точка на историята, което предлага красиви пейзажи на река Днестър и околностите, чист въздух и приятно забавление. Тя се намира само на 14 километра от столицата на Приднестровието – град Тираспол – и едва на 7 километра от населеното предимно с българи село Паркани. Със своите 10 000 души население то далеч надминава нашите представи за село, но за него ще разкажем в една от следващите публикации за Приднестровието.

Юнона Николаева, I курс, Журналистика и реклама

Close