Университетът

Катедрата по журналистика и масови комуникации гостува на Нов български университет

С представяне на своята книжна продукция през годините и авторска фотоизложба на проф. Пламен Шуликов Катедрата по журналистика в Шуменския университет гостува на колегите от Нов български университет в София. Поканата бе отправена лично от доцент Йордан Ефтимов, преподавател в Департамент  по Нова българистика, поет, критик, изследовател, преподавател по Творческо писане, един от създателите и редакторите на „Литературен вестник”.

Въпреки мразовитите температури на снежна София, събитието събра колеги и приятели, изкушени от литературата, медиазнанието и фотографията. Сред тях бяха проф. Рангел Гюров от Департамент на Науките за земята, проф. Ирина Генова – изкуствовед, проф. Руси Маринов – специалист по Връзки с обществеността, проф. Огняна Георгиева-Тенева – филолог и методик, главен редактор на сп. „Български език и литература”, доц. Стефан Серезлиев – специалист по реклама, доц. Мая Горчева – литературен историк и преводач, Юлиян Жилиев – литературен историк и преводач, Надя Терзиева – директор на център за книгата на НБУ, поетът Васил Прасков, студенти и докторанти.

Йордан Ефтимов представи монографични трудове на преподаватели от катедрата, потопени в медийната и филологическа проблематика: изкуството и рекламата, текстолингвистиката, отношенията между текст и дискурс, що е то „медийна реалност”, буктрейлърът в проблематичната прегръдка на традиционното четене и формата на книжното тяло, стилистика на веридикцията в творчеството на Иван Пейчев, изкуството на пътеписа, проблематиката Изток-Запад в балканските литератури.

Особено внимание критикът отдели на поредицата „Обществени комуникации”, която Катедрата издава от 2011 година и дотук е претърпяла шест издания, като пристрастно спря вниманието си по-обстойно на последната книжка, посветена на „Криминалното – факти и фикции”.  Очевидно тематологичният подход е изкушение не само за откровените хуманитари, за литературоведи, историци и изкуствоведи, но и за медийните изследователи – това личи и в разнообразните подходи към сложната интердисциплинарна материя, която вълнува медийните хора.

 

Затова такива концептуални за медиазнанието теми на поредицата като: нови медии, публики и бизнесмодели; медиите в епохата на информационното общество; личната свобода и/във медиите; социалните факти и медийната реалност, постепенно биват обсебени от тематологията и интердисциплинарността на проблематика като: криминалното, фактуалното и фикционалното; непознатите приятели и познатите неприятели, градът – неговите медии и памет. Последният проект на Катедрата „Градът – памет и медии”, назовава и последният сборник в книжка 8, чието композиране, редактиране и отпечатване тепърва предстои в рамките на 2018 година.

Но именно тази „градска” тема в хуманитаристиката и медиите инспирира художествено-фотографските търсения на професора по реторика, фотография и реклама  Пламен Шуликов, който назова своята фотоизложба „Градският човек”. Йордан Ефтимов съзнателно допусна двойственото концептуално звучене  на изложбата, наричайки я едновременно „Градкият човек” / „Средиземноморският човек”, защото безспорните й акценти са местата на колективната ни памет – Европа, Балканите и Средиземноморието.

Върху чернобелите (преобладаващи) и единични цветни платна, редом до одринския рибар и истанбулският продавач на риба застават римски киноактьори и статисти в действие или зад кадър, въртящ се в унеса на танца сема дервиш, привечерни сенки на крачки по паветата на нощна дъждовна Прага, францискански монах от Тиволи, бурсенски мъдреци на чаша кафе, усмихната Еленска старица, снизходително загърбила смъртта, детски люлки и слъчеви великденски лъчи на плажа в Санторини. Реализацията на фотоизложбата бе финансово подкрепена от проектът „Градът – медии и памет” с научен ръководител проф. Елка Добрева.

Предвижда се гостуване на изложбата и в Института по балканистика с център по тракология към БАН на ул. „Московска”, в седмиците непосредствено преди и след Коледа. А след известен януарски престой и във фоайето на Факултета по журналистика и масови комуникации на СУ, тя ще се завърне удома, в Шумен, в Ректората, където й предстои нова премиера. Тя ще може да бъде видяна задълго и в Шумен, в първите дни на февруари, идната година.

Close