Университетът

Защо отбелязваме обесването на Васил Левски на грешна дата?

На 18 февруари се навършват 150 години от обесването на Васил Левски. “Безспорно Левски е фигурата, която обединява българската нация не само в почитта й към загиналите за свободата, но и поради общочовешките ценности, които Апостолът ни завещава. Любовта към Отечеството за него не е в противоречие с братството с всекиго, „без да гледаме на вяра и народност, а хуманизмът му надхвърля времевите граници на епохата, в която живее.” Това заяви за UniMedia доц. Стефан Минков, историк и преподавател в Шуменския университет.

За Левски е изписано и изговорено толкова много, а какво трябва да знаем за него на първо място: “Да работи „по народната воля“ е целта, на която Левски посвещава живота си – пример за поколения българи, които след смъртта му отдават своята енергия и живот за просперитета на България”, каза още доц. Минков.

И допълни: “Животът и делото му продължават да са в центъра на интереса на историците вече над сто години, като постоянно се откриват нови факти, които допълват биографията му. “Например, в последните години в османските архиви бяха открити документи, които дават основание да се коригира годината на раждането на Апостола, да се допълнят нашите познания за съдебния процес срещу него и т.н. И въпреки това личността му продължава да е обект на спекулации, а много от фактите за неговия живот, включително и проблемът има ли предателство при залавянето му, остават спорни. Това подхранва митологизирането на личността му, като във всяко време българското общество си създава свой „Левски“, такъв, от какъвто се нуждае и какъвто може да осмисли“.

Всъщност от десетилетия годишнината от обесването на Васил Левски се отбелязва на 19 февруари. В последните години, историческата наука се е произнесла категорично в полза на друга дата – 18-ти по нов стил. Като причината за разминаването в датите е техническа грешка, допусната при преминаването на България от Юлиянския към Григорианския календар. Малко хора знаят, но Васил Левски е бил обесен на 6 февруари по стар стил. При преизчисляването на датите се прави поправка от 13 дни. Грешката идва от факта, че трябва да се брои и самият ден 6-ти февруари. И тогава се получава вярната дата – 18-ти февруари.

Днес можем поне да коригираме датата, на която отбелязваме неговата кончина – не 19-ти, а 18-ти февруари“, категоричен е доц. Стефан Минков.

Възпоменателната церемония в Шумен ще се проведе на 19-ти февруари, неделя, от 11.00 часа пред паметника на Апостола на свободата на пл. „Освобождение“ в Шумен. Тя ще започне със заупокойна молитва в памет на Дякона. Честването е организирано от Община Шумен, Командването на Шуменския военен гарнизон и Факултетът „Артилерия, ПВО и КИС“.

От общинската администрация канят гражданите също да се включат в ритуала и да почетат паметта на големия български революционер и национален герой Васил Левски.

UniMedia

Снимка: Wikipedia

Close