Университетът
Защо българите са дълголетници изследваха ученици в университета
Ученици от 9-ти клас на Профилирана гимназия “Христо Ботев” в град Попово бяха на гости в лабораторията по микробиология на Шуменския университет. Те се запознаха с работата на учените, лабораториите, а преподаватели им разказаха за последните резултати от изследванията си.
Учениците имаха възможността и сами да проведат свои експерименти. Под ръководството на гл. ас. д-р Севгинар Ибрямова специален фокус бе поставен върху микробиологията на киселото зеле и ферментацията. Тема на лекцията и експериментите им бе: Ферментацията – патент на българите за дълголетие. “Изследвахме микробиологията на киселото зеле, приготвено по различни рецепти”, уточни за UniMedia д-р Ибрямова. “Самата туршия преминава през различни етапи по време на естествената си ферментация, където се развиват много различни видове микроорганизми”, уточни още тя. Учениците от Попово посетиха Шуменския университет със своите преподаватели – Петя Симеонова и Севджан Феимова.
Уникалните качества на киселото зеле са известни не само в България. В Южна Корея то е познато като кимчи. То е е доста по-различно като вкус от българското, прави се с много и силни подправки, нетипични за българската кухня, но е неизменна част от корейската трапеза и важен фактор за дълголетието на хората там. Според Световната здравна организация южнокорейците скоро ще имат най-дългата продължителност на живота – родените през 2030-та момичета ще живеят средно 92 години, а момчетата – 84.
UniMedia