България
Международен фестивал за документално историческо кино в Бургас DOCK` 2019

Тази седмица в Бургас бе открит Международният фестивал за документално историческо кино „DOCK` 2019“. Форумът се провежда за втора поредна година, а победител сред десетте заглавия от състезателната програма ще избере международно жури с председател кинорежисьорът Иглика Трифонова и членове: операторът, фотограф, продуцент и автор на визуални кампании Георги Богданов; авторът на десетки статии, изложби, европейски проекти Гюнтер Фурман (Германия), археологът-византинист Никос Мердзимекис (Гърция); един от най-известните филмови монтажисти в света, носител на множество награди Александър Бернер (Германия).
На 18, 19 и 20 септември се провеждат и три прожекции от съпътстващата програма за ученици под надслова “Академия”. Включени са ленти, посветени на цар Борис III, на генерал Вазов, както и филмът “Трънливият друм”, посветен на българския духовник, интелектуалец и политик Васил Друмев. Той е подготвен от доц. Юрий Проданов, ръководител на Катедра журналистика и масови комуникации в Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”. След края на всяка прожекция има беседи, свързани с конкретния филм. Входът за всички прожекции е свободен.
Повече за фестивала от интервюто на Антоний Димов с доц. Юрий Проданов за предаването “Без рамки” на Радио Шумен:
Какво носи на публиката този кинофестивал?
На публиката този кинофестивал носи много неща и това може да се усети по факта, че залите, в които се представят филмите са пълни. А още по-интересно е, че са пълни и залите, в които тече т.нар. програма „Академия”, в която участвам и аз заедно с филма, който преди години направихме в Шумен, посветен на Васил Друмев, „Трънливият друм” . Интересното е това, че учениците от бургаските училища с интерес следят тези филми. Преди началото има една кратка лекция, която запознава с историческата епоха, с историческия контекст, в който се развива действието и след това следва прожекцията, въпроси, дискусии – става много интересно.
Разказвайки за програмата „Академия”, която не е толкова централна, трябва да отбележа, че неин организатор е проф. д.и.н. Петър Стоянович, който както знаем е преподавател и в Шуменския университет, освен в БАН. Става дума, че втора поредна година фестивалът за историческо и документално кино в Бургас държи много високо качество. Тези десет филма, които участват в състезателната програма са резултат от много строга селекция, която наистина включва хиляди заглавия.
Чували сме тезата, че именно късометражните филми, документалното кино са големият шанс пред българската филмова индустрия, защото като че ли наистина не достига финансов и всякакъв друг ресурс за производство на конкурентни заглавия в игралното кино. Валидна ли е една такава теза?
Чудя се как да отговоря на този въпрос, защото прави впечатление нещо, което е твърде интересно за мен. Тук има ленти, които са например по час и половина, по час и 20 минути, а вчера зрителите с огромен интерес гледаха филма на екип от Германия и Италия „Идил, утре. Изгубените души на Мосул” с режисьор Франческа Маноки. Този филм е посветен на децата на Мосул, знаем за ужасните събития, които текат от години в Сирия. А коментатор към филма пък беше известният български журналист и анализатор Георги Милков, който знаем, че много често е в горещите точки на света. Много силен филм и трябва да кажа, че има документално кино, което е толкова автентично, че е по-въздействащо от фикцията на игралните филми. Пак казвам – изключително интересно събитие. Хубаво е, че в България разстоянията не са огромни и разстоянията между Шумен пък и другите градове от региона до Бургас не са толкова големи. В края на лятото този фестивал наистина си заслужава да бъде видян от повече хора.
Има ли опцията част от участващите в състезателната или пък в подкрепящата програма филми, да бъдат видени извън Бургас?
Вие ми давате една идея тези филми да бъдат включени в програмата на Регионалната библиотека Шумен или в тези на тези в Търговище и Разград. Това наистина е една добра идея, която се ражда в този разговор. Високото качество на фестивала личи и в имената на международното жури. Вие споменахте вече Иглика Трифонова, ще добавя само добре познатия на обществеността в Шумен д-р Николаос Мердзимекис, експерт в Министерството на културата и спорта на Република Гърция в отдел „Ефория за античното наследство на Халкидическия полуостров и Света Гора“, отговарящ за манастирите от Света гора, който миналата година гостува в нашия град, в Шуменския университет и в СУ „Йоан Екзарх Български”. Но лично мен ме респектира името на Александър Бернер като член на международното жури. Само ще кажа, че това е един от световно известните филмови монтажисти. Само едно заглавие ще споделя на филм, който съм готов да гледам много пъти, „Облакът Атлас”. Но ще добавя, че той е работил и върху продукции като „Парфюмът”, „Заразно зло”, прословутия „10 000 пр.н.е.”, който съм сигурен, че всички си спомнят. Така че наистина качеството и на фестивали и на журито е респектиращо.
При това само при две издания до момента. Какво ще се случи с фестивала, когато натрупа десетилетна история, можем само да се надяваме да проследим.
А в този смисъл да се пошегувам, но може би най-важен е третият фестивал, защото тогава той става традиционен.
Награждаването и официалното закриване на форума ще бъде на 22 септември в Бургас.
Повече за фестивала може да научите на официалния му сайт.