България
Ефективно управление на отпадъците в посока ‘’нулеви отпадъци’’
РИОСВ – Шумен организира конкурс за научно есе на тема „Да живеем екологично“, насочен към тийнейджъри. В UniMedia ви представяме творбите на първите шест. Есето на Ивайла Недева от СУ „Васил Левски“ гр. Нови Пазар на тема: „Ефективно управление на отпадъците в посока „нулеви
отпадъци” зае шесто място:
Ще разгледаме много актуална тема, засягаща глобални мащаби,а именно темата за “Ефективното управление на отпадъците’’. За събирането, публикуването и разпространението на информация за състоянието на околната среда е отговорно Министерството на околната среда и водите. Тази информация се събира чрез Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) и със съдействието на Регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ), съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците.
Управлението на отпадъците се урежда със Закона за ограничаване на вредното въздействие на отпадъците върху околната среда. Той представлява съвкупност от права, задължения, решения, действия и дейности, свързани с образуването и третирането им, на база на определена информация, както и различните форми на контрол. Управлението цели да намали или ограничи вредното въздействие на отпадъците върху околната среда и човешкото здраве. То се прилага за битовите отпадъци, производствените отпадъци, строителните отпадъци, опасните отпадъци.Но не се прилага когато се отнася за сгурия и пепели от топлоелектрическите и термичните централи,кланичните отпадъци, местните отпадъци от производствената и търговската дейност и труповете на животни,скални и земни маси от минно-геоложки проучвания и добив-вещества и енергиите, изпуснати в атмосферата с отпадъците газове от различни дейности,вещества, изпуснати с отпадъчните води в канализациите и водоприемниците,радиоактивни отпадъци и отпадъците от експлозиви за въоръжение.Отпадъците се изхвърлят на места, определени по реда на закона. Всички обекти, в които се образуват или обезвреждат опасни отпадъци, подлежат на оценка на въздействие върху околната среда съгласно Закона за опазване на околната среда.
Дотук с фактите. След като разгледахме управлението на отпадъците,идва времето в което ще предложим решения за справянето им с тях. Едно от предложенията за справянето с отпадъците е “Рамковата директива за отпадъците”(РДО). В нея се определя йерархията в управлението на отпадъците: като се започне от превенция и се мине през подготовка за повторна употреба, рециклиране, оползотворяване и се стигне до обезвреждане. Директивата има за цел да предотврати в максимално възможната степен генерирането на отпадъци, да се използват генерираните отпадъци като ресурс и да се сведе до минимум количеството отпадъци, изпращани на сметищата. Лошото управление на отпадъците допринася за изменението на климата и замърсяването на въздуха и засяга пряко много екосистеми и видове. Сметищата, считани за крайна мярка в йерархията на отпадъците, отделят метан — много мощен парников газ, свързан с изменението на климата. Метанът се образува от микроорганизми, присъстващи на сметищата, от биоразградими отпадъци, например храни, хартия и градински отпадъци. В зависимост от начина, по който са изградени, депата за отпадъци могат освен това да замърсяват почвите и водите. След като се съберат, отпадъците се транспортират и третират. При транспортния процес в атмосферата се отделя въглероден диоксид (най-разпространеният парников газ) и замърсители на въздуха, включително прахови частици. Част от отпадъците могат да бъдат изгаряни или рециклирани. Енергията от отпадъците може да се използва за производството на топлина или електричество, които на свой ред могат да заместят енергията, произведена с въглища или други горива. По този начин възстановяването на енергията от отпадъци може да помогне за намаляване на емисиите от парникови газове. Рециклирането може да помогне дори още повече за намаляване на емисиите на парникови газове и други вещества. Когато рециклираните материали заменят новите, по-малко нови материали трябва преди всичко да бъдат добити или произведени. Някои екосистеми, като морските и крайбрежните, могат да бъдат сериозно засегнати от лошото управление на отпадъците или от замърсяването. Отпадъците оказват и косвено въздействие върху околната среда. Онази част от отпадъците, която не се рециклира или оползотвори, представлява загуба на суровини и други материали, вложени във веригата, а именно в етапите на производство, транспортиране или потребление на продукта. Въздействията върху околната среда във веригата на жизнения цикъл са значително по-големи от тези в отделните етапи на управлението на отпадъците.
Пряко или косвено, отпадъците влияят на нашето здраве и благосъстояние по много начини: метановите газове допринасят за изменението на климата, замърсителите на въздуха се отделят в атмосферата, изворите на прясна вода се замърсяват, земеделските култури се отглеждат на замърсени почви, а рибата поглъща токсични химикали, преди да стигне до нашата трапеза. Придвижването нагоре по йерархията на отпадъците изисква съвместни усилия от всички засегнати страни: потребители, производители, политици, местни органи, съоръжения за третиране на отпадъци и др. Потребителите, готови да сортират своите домакински отпадъци, могат да рециклират само ако инфраструктурата за събиране на сортираните им отпадъци действа. Обратното също е вярно: общините могат да рециклират все по-голям дял само ако домакинствата сортират своите отпадъци. Но в крайна сметка дали отпадъците са проблем или ресурс,зависи изцяло от това как ги управляваме.
UniMedia