Шумен

Доц. Стефан Минков: Историческата стойност на читалище “Добри Войников” е с национално значение

Старата сграда на шуменското читалище “Добри Войников – 1856” да бъде обявена за недвижима културна ценност с национално значение. Това е предложението на общинския съветник доц. Стефан Минков, което предстои да бъде гласувано на предстоящата сесия на Общински съвет – Шумен следващата седмица. 

UniMedia: Доц Минков, какво би означавала тази промяна в статута?

Доц. Стефан Минков:  В момента статутът на старата сграда на читалище “Добри Войников – 1856” е недвижима културна ценност с местно значение. По закона за културното наследство степените са три – с местно, с национално и със световно значение, в които попадат вече паметници под защитата на ЮНЕСКО. Разликите между различните статути могат да се търсят в няколко направления. От една страна е отношението на държавата. Предполага се, че когато една сграда е паметник с национално значение (такъв стана тази година архитектурният комплекс Създатели на българската държава), тя ще получава повече средства. Тук може да бъде даден конкретен пример. Тази година читалището имаше нужда да възстанови една от оригиналните си завеси, което би му струвало около 30 хил. лв. Общината обеща една трета от сумата, другите трябваше да бъдат за сметка на читалището. Ако то придобие статут на национален паметник на културата, това означава, че тези неща ще бъдат реализирани за сметка на държавата чрез Националния институт за недвижимо културно наследство. Друга полза би била, че все пак имиджът на един град, който има повече паметници с национално значение, е различен. Това може да се използва с рекламна цел и в областта на туризма.

UniMedia: Какви са аргументите за придобиване на такъв статут в случая?

Доц. Стефан Минков:  Аз аргументирам моето предложение най-вече с архитектурната стойност на сградата. Тя е строена по план на френски архитекти, материалите са доставени не само от българските земи, а и от Мала Азия. А историческата страна – читалище „Добри Войников” е наследник на читалището „Архангел Михаил”, което е първото читалище по нашите земи. Знаете, че е създадено още през 1856. И заради това ние предлагаме сградата да бъде издигната в ранг на сграда с национално значение като паметник на недвижима културна ценност от Ново и Най-ново време в архитектурно-строителен и исторически план.

UniMedia: Какво следва като процедура?

Доц. Стефан Минков:  Проблемът е, че процедурата е доста сложна. Общината ще предложи на министъра на културата, той ще резолира до Националния институт за недвижимото културно наследство, който ще организира процедурата по оценка на сградата. Ще бъдат командировани специалисти, в случая най-вероятно архитекти и историци. Процедурата е сравнително бавна. Ако вземем тази на паметника „Създатели на българската държава”, може би процедурата за читалището ще отнеме две или три години. Но пък някой трябва да я започне, защото като изключим „Създатели на българската държава”, последните паметници в Шумен с национално значение (изключвам археологическите паметници, които са с друг статут) са обявени през далечната 1975 година. Става въпрос за няколко обекта (най-вече възрожденски къщи) – къщата на Панайот Волов, на Добри Войников и тази на днешния музей на Лайош Кошут, която е къщата на местния чорбаджия Димитраки Хаджипанев.

Когато проучвах въпроса, си направих труда да проверя броя на паметниците с национално значение в други области. Мога да кажа, че от областите, които прегледах, в Шумен има най-малко. Според мен има шанс сградата да получи новия си статут. Надявам се, че предложението ми ще бъде прието на общинската сесия на 30-ти юли, защото в ПК „Култура, културно-историческо наследство, туризъм, интеграционна политика и вероизповедания” беше прието единодушно. И крайният резултат да е на лице един ден. Това е нещо, което ще остане за поколения шуменци.

UniMedia

Close