Университетът
Доц. Константин Константинов: Печатът на княз Борис доказва значимостта на Обект №41

Оловен печат на княз Борис-Михаил откриха археолози при проучването на болярско имение във външния град на Плиска или Обект №41, разположен върху невисока тераса между две суходолия – Асардере и Дениздере. От едната страна на печата е изображението на княз Борис-Михаил, а от другата страна – изображение на Исус Христос. Ръководител на разкопките е доц. д-р Константин Константинов, преподавател в Шуменския университет:
UniMedia: Какво представлява печатът и какво ни говори наличието му в Обект №41?
Доц. Константинов: Става въпрос за четвъртинка печат от типа „Михаил архонт на България“. Това е оловен печат каквито са скрепявали кореспонденцията – в случая кореспонденция между централната власт (владетеля) и собственика на имението. Находката е важна, тъй като потвърждава хипотезата, че по време на покръстването и след това Борис следва политиката да раздава владения във външния град на Плиска, един вид като награда. И едно от тези владения е проучваният от нас комплекс. И тъй като води кореспонденция с владетеля, значи собственикът на имението е бил от приближения му кръг.
UniMedia: Какво представлява този комплекс?
Доц. Константинов: Комплексът представлява верижни сгради, затварящи два вписани един в друг четириъгълника. Това е стопанско-занаятчийски комплекс. Все още сме на етап, в който не можем да определим със сигурност какъв е неговият характер. Резултатите от тази година ни показват, че той не е възникнал на чисто място, а е върху едно по-ранно (съществувало преди него) селище с вкопани жилища от типа полуземлянки. Тази година разчистихме изцяло една такава землянка в един от секторите на комплекса. Няколко етапа на съществуване е имало тук, няколко етапа на живот. Ранен етап, в който са били землянки и траншеи, следва комплексът, а след приключване на живота в комплекса имаме няколко по-късни сгради. Те са съществували след неговото организирано напускане. В това сме категорични. Малкото материал, на който попадаме, показва, че Обект №41 е напуснат организирано. Обитателите просто са изселени по съвсем доброволен начин. Няма следи от пожари, няма следи от нападение. Жителите му са си тръгнали съвсем организирано.
UniMedia: А от кога точно датира самият комплекс?
Доц. Константинов: Самият комплекс е от 10 век. Всички материали, на които попадаме, включително и от тази година, свидетелстват за една твърда датировка. В края на 9 и през целия 10 век е съществувал комплексът, а може би в първите десетилетия на 11 век животът там приключва. Имаме няколко по-късни пещи, които (включително и тази година разчистихме една такава) са с два етапа на съществуване. Но те вече са от периода след съществуването на комплекса.
Комплексите, които са във външния град на Плиска имат тясна специализация, можем да кажем. Примерно Обект №31, който се намира в североизточната част на външния град на Плиска, е бил свързан с производството на строителна керамика. За Обект №41 в момента нямаме ясни индикации. Една от хипотезите е, че е свързана с производство на метални предмети. Попадахме на отделни заготовки на тигли за топене на метал, но това са съвсем единични екземпляри и не можем да правим категорични заключения. Разбира се, не изключваме и възможността той да е бил просто със стопанско-занаятчийски характер и да произвежда единствено и само за нуждите на населението, което го обитава, а собственикът на това имение просто да се занимава с обработка на земите в околността на комплекса.
UniMedia: Освен печата на какво друго се натъкнахте при разкопките тази година?
Доц. Константинов: В един от квадратите на дълбочина от около метър имаме почти цял запазен скелет на куче. Не е някаква специална гробна яма, но е част от резултатите, които постигнахме тази година. Не можем да кажем дали става въпрос за жертвоприношение. След документирането ще бъдат вдигнати костите, отделили сме средства за лабораторна консервация на костния материал и анализ. С проф. Николай Начев от Шуменския университет ще направим анализ, за да преценим дали кучето е разсечено. Получават се и индикации за още едно ранно копано жилище от типа полуземлянка.
Разкопките приключват по план следващата седмица, но ако излезе нещо по-значимо, археолозите могат да ги удължат с няколко дни. Археологическите разкопки на обект 41 се финансират от Министерството на културата и Националния исторически музей.
UniMedia
Снимки: Личен архив – доц. Константин Константинов