Университетът
Доц. Калева: Университетът трайно подобрява показатели в Рейтинговата система

Доц. д-р Стефка Калева, зам. – ректор по акредитация, оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, за тазгодишното издание на Рейтинговата система на висшите училища в България:
„На първо място прави впечатление, че в четиринадесет от общо двадесет професионални направления, които участват в Рейтинговата система, се нареждаме в челната петица за страната. Най-висока е позицията на професионално направление „Социални дейности”, което заема второ място след Софийския университет, повишавайки позицията си с две места. Имаме пет професионални направления, които заемат трето място – „Управление на образованието”, „Религия и теология”, „Физика и физически науки”, „Растителна защита”. Имаме три направления, които са на четвърто място – „Филология”, „Математика” и „Общо инженерство” и още пет професионални направления, които заемат пето място – „Педагогика на обучението по…”, „История и археология”, „Обществени комуникации и информационни науки” (Журналистика и Връзки с обществеността), което се изкачва с две места спрямо миналата година, „Химически науки” и „Биологически науки”. Смятам, че това е едно престижно представяне на университета.
За пета поредна година ние повишаваме и„Индекса на цитиране”. Миналата година той беше 11 и в двете световни бази, а тази година в Scopus -13, а в Web of science-12. По този индекс за втора поредна година заемаме второ място в Североизточна България след Медицинския университет- Варна, което е един стабилен показател за академично влияние. Добре се представяме и по показател „Ексклузивност на преподавателския състав” – над 90% във всички професионални направления.
Шуменският университет отстъпва по готовността на студентите да се реализират в съответния регион, както и по показателя „Средната работна заплата”. Но трябва да подчертая, че в тринадесет от професионалните направления подготвяме кадри не само за Североизточния регион, но и за доста съседни региони и безспорно за чужбина. Защото ние имаме специалности в природните науки, техническите науки, филологиите, чрез които човек наистина има възможност да се развива професионално в чужбина.
В момента университетът стои много добре и няма никаква опасност да имаме негативна тенденция”, категорична е доц. Калева.
UniMedia