Университетът

Денят на Вси светии  в Полша – очаквания и реалност

Студентът по журналистика в Шуменския университет Андрей Андреев учи в полския град Лодз по програма Еразъм +. Ето какво пише за отбелязването на Хелоуин в Полша:

Обикновено българите остават с впечатлението, че Денят, в който Католическата църква отбелязва Денят на Вси светии и нощта, наречена Хелоуин, са едно и също. Истината обаче е малко по-различна. Самият ден, в който римо-католиците почитат паметта на всички светци е 1 ноември, докато мрачната обредност на Хелоуин не се корени в Западната църква, а над хилядолетие преди нейното отпадане от Православието през 1054.

Изследователи посочват корените на Хелоуин в религиозните представи на древните келти и отбелязването на Сауин – келтската нова година, която древните племена посрещали между залезите на 31 октомври и 1 ноември. В навечерието на Сауин, с края на поредната година, хората смятали, че вратите между нашия свят и този на духовете били отворени.

За да се скрият от немъртвите създания келтите поставили началото на традицията да се носят костюми. Те обличали животински кожи, или носели маски и почерняли лицата си, за да олицетворят предците, преселили се в отвъдното. През различните епохи костюмите са се променяли, но тази обредна практика се е прилагала масово предимно в англосаксонския свят.

Традиция в християнските вероизповедания е на дати на големи езически чествания да се налагат християнски празници. По този начин и Рождество Христово – Коледа започва да се отбелязва в деня на календите – началото на зимното слънцестоене.

Църквата обаче си дава сметка, че хората, отличили се със святост приживе, са значително повече от дните в годината. Затова възниква празникът “Всички светци”, на който се почитат всички знайни и незнайни светци, успели да заслужат своя вечен живот след земната смърт.

Датата, на която е бил отбелязван празникът, е бил отбелязван в Западния свят е променяна няколкократно, докато накрая не е посочен 1 ноември.

Неоспорим факт е, че в една силно католическа държава като днешна Полша Хелоуин далеч не е толкова популярен, колкото сме склонни да мислим и всъщност представлява една привнесена традиция, която те първа се опитва да си пробие път. На самият ден на Вси светии обаче местните спазват друга древна традиция, разпространена в по-голямата част на Стария континент, а именно – посещението на гробища.

Важно е да се отбележи, че в Полша този ден е неработен. Подобно на безброй други празници, 1-ви ноември и още няколко названия, най-често използваните, от които са Dzień Zmarłych и Święto Zmarłych (Денят на мъртвите), които са се наложили по времето на Студената война.

Посещението на гробищата обикновено се прави вечер като на гроба се оставят запалена свещ и/или хризантеми. В XX-ти век се разпространява и традицията за палене на свещи пред символичен гроб. Идеята е почитта към предците да може да се изразява от всеки един гробищен парк без да се налага да се пътува от една точка на страната до друга. Този сравнително нов обичай е запазен и се прилага с пълна сила.

Посещението на гробищата на тази дата обикновено се обвързва с религиозните представи на древните племенни общности, наречени от науката с общото название „славяни“. Според старите племенни вярвания през това време на годината душите на мъртвите могат да се завърнат в света на живите и да посетят своите семейства. За този случай ден или два преди празника хората изпичат специални малки хлебчета, наречени powałki или heretyczki, за да нахранят своите предци.

Друг разпространен обичай на този празник е поставянето на храна (предимно хляб, мед и грозде) върху гробовете. Някои предпочитат да предложат оставената храна на бездомни просяци или на свещеници, тъй като се смята, че те имат връзка с отвъдния свят.

Следващият ден също е от изключително значение за местните. За разлика от православната религия, католицизмът признава една единствена Задушница и тя винаги е на 2 ноември. От чисто обредна гледна точка този ден не се отличава съществено.

Важна обща черта между дните са множеството забрани – не може да се работи на полето, да се вършат важни домакински работи или да се тръгва на път.

Според полските вярвания, в навечерието на Задушница човек трябва да си ляга възможно най-рано, за да не отвлече вниманието на мъртвите от честването на техния празник. Нищо от трапезата не бива да се отсервира преди сутринта. Излизането навън и изнасянето на боклук или вода също са забранени.

Ако някой все пак настоява да изнесе боклука или да излее водата до къщата, той/тя трябва да произнесе думите: “Премести се, душа, или ще изсипя боклука/водата си върху теб!”.

Андрей Андреев, IV-ти курс, Журналистика

Снимки: Авторът

Close