Университетът
“Двоични” грабна отличието на ШУ във фестивала Кино в длан
Филмът “Двоични” на Нуркан Нуф получи наградата на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ в Седмото издание на фестивала “Кино в длан”. Фестивалът се организира от 2015 година по идея на Народното читалище “Добри Войников-1856” – Шумен, със съдействието на Община Шумен и Шуменския университет. Форумът е първият в България за филми, заснети с мобилни телефони.
Разкажи малко повече за себе си.
Роден съм в Разград, завършил съм Професионална техническа гимназия “Шандор Петьофи”. Днес съм докторант в Катедра Рисуване във ВТУ и подготвям дисертация на тема Отворен код – модернистичен подход в изкуството. В дисертацията се изследва отвореният код. Става въпрос за метод, който се използва най-вече в технологиите, в изкуството, в политиката, в готварството… Като цяло навсякъде може да се използва, но основно в изкуството обхващам темата за тези машини, които рисуват – вертикалните плотери. Във видеото става въпрос точно за тази машина, която между другото съм я направил аз. Тя бе представена на изложбата L293D във Велико Търново.
Защо озаглави видеото “Двоични”?
Името му идва от така наречените двоични или бинарни числа. А за самото видео – ако се вгледаме, ще видим, че аз самият съм заснет. Всъщност има две видеа едно върху друго. Как аз пуша. Това е буквално двоични – аз два пъти. И пуша цигара. То си е ясно, че цигарите са нещо вредно, но аз като един пушач много, много не си го припомням. По този начин въпросът се завърта и около самите технологии (смартфон, компютри) – как те самите са вредни. А ние забравяме, че са такива. Същевременно пред мен има машина, която рисува моя череп. Тук държа да подчертая, че това наистина е моят череп. Нарисуван е чрез магнитно-резонансна томография.
Виждат се самите снимки на черепа ми, подредени в 3d модел. 3d моделът генерира вектор и векторът захрани самата машина. Тоест машината взема нещо, което е дигитално, и го превръща в нещо аналогово – в рисунка. Тук става въпрос за противопоставяне между нея и машината, между дигиталното и аналоговото. И как в крайна сметка те се преплитат по някакъв начин.
Това ли е основният смисъл и послание, които носи творбата?
Да. Но не само за дигиталното и аналоговото става въпрос, а за технологиите и хората. Става въпрос за хибридност между две така отдалечени стойности, така да го нарека.
Така ли виждаш развитието на изкуството?
Да. И не само на изкуството, а като цяло на всичко, което се случва около нас.
Nuri’s head (главата на Нури)
Какво означава наградата на Шуменския университет за теб?
Приятно е, че съм разбран особено от Шуменския университет. Аз имам голямо уважение към професор Чакалов (бел.ред.-проф. Валери Чакалов е ръководител Катедра Технологично образование, предприемачество и визуални изкуства и е член на журито във фестивала Кино в длан), имам много приятели в университета. И за мен е чест, че съм получил тази награда.
Всички видеа на участниците в Кино в длан могат да бъдат видени на официалния сайт на фестивала.
UniMedia