България

Вълшебството Тунджа

В рубриката “Заедно към неизвестните красоти на България” студенти от Шуменския университет представят неподозирани природни, исторически и културни забележителности от своите родни места. Днес е време за река Тунджа:

Всеки, който е слушал внимателно в часовете по география, знае, че най-дългата река в България е Искър, а най-пълноводната е Марица. Интересен факт е, че съществува стара легенда, в която се говори за трите сестри Арда, Марица и Тунджа, които решили да се надпреварват коя ще стигне първа до морето. Тунджа решила да тръгне по тъмно, за да бъде сигурна в победата си. На сутринта сестрите ѝ осъзнали измамата и я проклели да се скита надлъж и нашир. И действително река Тунджа е дълга цели 396 км., което я нарежда на трето място сред българските реки.

Извън фолклора обаче река Тунджа действително е най-големият приток на река Марица. Тя извира около Калофер в област Пловдив и мие бреговете на още четири области в България (Стара Загора, Сливен, Ямбол и Хасково) и Одринския вилает в Турция. На нея са изградени над 200 язовира, микроязовира и водохранилища и е една от най-богатите на риба реки в страната.

Тя може да бъде видяна от 30 български населени места, но най-приятната разходка по нейните брегове може да се направи в Ямбол, където градският парк представлява остров, заобиколен от водите на реката.

И макар наблюдавана от мостовете в Ямбол Тунджа да изглежда голяма, това, което виждаме днес, е малка част от някогашното ѝ величие. През Античността, когато нейното име е било Тонзус, тя е била плавателна, а край нея са се намирали поне два важни града на тракийското Одриско царство – владетелската резиденция Кабиле и столицата на Севт III Севтополис, която днес се намира под водите на язовир Копринка.

Друг заровен спомен за миналото, който се крие под водите на реката, е потопената църква в язовир Жребчево (язовирът се захранва предимно от река Тунджа), която е една от малкото останали материални следи от основаното през далечния XV в. село Запалня и любима дестинация за снимки на множество начинаещи туристи.

За щастие освен минало, река Тунджа има и настояще в културния живот. Именно в нейните води ежегодно се провежда едно от най-обичаните събития в българския фолклорен календар – мъжкото хоро в Калофер.

Андрей Андреев, Магистърска програма История, културно-историческо наследство и туризъм

 

Close