Университетът

Виртуалните посещения на Университетската библиотека – хит сред студентите

Библиотеката при ШУ “Епископ Константин Преславски е основана през есента на 1971 година, когато е положено началото и на Университета. През 2018 година със своите 303 256 книги, документи и периодика Университетската библиотека на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” се нарежда на второ място по богатство на фонда от всички университетски библиотеки в страната. По-голяма е само тази на Софийския университет.

Към момента близо 4500 читатели се възползват възможностите на шуменската университетска библиотека, нейната цел обаче е да популяризира богатия си книжен фонд и сред широката общественост. Редовно се организират изложби и посещения не само за преподаватели и студенти, но и за ученици, както и за всички шуменци. Повече по темата от директора й д-р Мариана Петева:

UniMedia: Какво показват отчетите за дейността на библиотеката през изминалата година? Какви са успехите?

Д-р Мариана Петева: Отчетите на библиотеката се правят всяка година през януари. Данните на отчета, който направихме тази година, се отнасят за постиженията ни през 2017 година. Резултатите показват, значително увеличение при броя на виртуалните посещения на библиотеката. Може би нашите студенти вече знаят, че притежаваме огромен дигитален масив, който могат да ползват от своите домове. Всеки студент притежава персонален код, който му се дава, когато си издаде читателска карта и с този код, той може да влиза по всяко време на денонощието и да ползва качените в мрежата библиотечни документи.

UniMedia:Какви са контактите на библиотеката с останалите библиотеки в страната и в чужбина? Развива ли се интересът към съвместна работа?

Д-р Мариана Петева: Университетските библиотеки имат своя асоциация, на която сме членове откакто е създадена и общуваме изключително интензивно. Например, когато преподаваме на наши студенти, ние ги водим в университската библиотека на Икономическия университет във Варна и там разглеждаме цялата библиотека и издателството на университета. Нашето издателство има много добри книгообменни връзки с другите университетски библиотеки и по този начин нашите фондове, съответно и техните фондове, се допълват с литература на университетите. Пример са взаимоотношенията ни с университетите във Варна. Техните библиотеки изпращат книги на нашата библиотека, а в отговор ние също им изпращаме. Обикновено това са библиотечни единици на наши преподаватели. По този начин издигаме имиджа на университета, защото произведенията на преподавателите остават в другите библиотеки и са достъпни за повече студенти в страната.

UniMedia: В кой филиал интересът към книгата нараства най-осезателно?

Д-р Мариана Петева: Университетската библиотека в Шумен има един филиал. Това е чуждоезиковата и педагогическата библиотека, която се намира във Корпус 2, а други два филиала има в Добрич и в Департамента във Варна. Потокът от студенти в Педагогическия факултет, е изключително интензивен. Както тук, така и там, се увеличават виртуалните посещения. С всеки изминал ден студентите все по-често в удобно за тях време, посещават нашата библиотека.

UniMedia: Кои са трудностите, през които библиотеката трябва да премине?

Д-р Мариана Петева: За съжаление, времето, когато всички университетски библиотеки разкрасиха своите помещения във връзка с големите проекти към Европейската общност, нашата библиотека остана безучастна. Може би това е трудността. Имаме нужда да направим помещенията по-красиви и по-удобни за нашите студенти. Що се отнася до закупуването на книги – проблеми не съществуват. Никога не ни е отказвано което и да било заглавие. На скоро дори купихме една изключителна книга – Лондонското четириевангелие на Иван Александър – едно фототипно издание, което е 99% близо до оригинала на този забележителен средновековен ръкописен текст, на това съкровище, което притежаваме в нашата библиотека.

UniMedia: Как можем да дарим книга?

Д-р Мариана Петева: Всеки, който желае може да дари книга. Неговото име се записва в списъка с дарителите, който е видим в интернет. Нашите библиотечни нормативни документи вече ни разрешават да подбираме книгите, които ни се предлагат. Когато даренията отговарят на нуждите на учебния процес, ние ги инвертираме и издаваме акт за дарение на всеки дарител. Тези книги, които не влизат в нашия инвентар, най-често биват дарени на други библиотеки. Последният път обаче, библиотеката направи дарение от художествена литература на Дома за стари хора в Шумен.

Автор: Андрей Андреев, III курс, Журналистика

Close