Светът

Веселин Вачков: Истински професионалната медия има един създател – читателят

Веселин Вачков е роден в Шумен. И двамата му родители са преподаватели в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Майка му проф. Кина Вачкова е лингвист, а баща му доц. Кольо Вачков – биолог. От дълги години Веселин Вачков живее в столицата на Чехия – Прага – където оглавява в качеството си на мениджър една от най-старите, популярни и качествени медии в страната. Става дума за основания преди повече от век от братя Чапек – Карел (световноизвестният писател) и Йозеф – всекидневник „Лидове новини“.

Интервюто е дадено за списание CZECH&SLOVAK LEADER

Започвате кариера в академичните среди, но след това променяте посоката на развитие. Какво ви накара да станете журналист и редактор?

Веселин Вачков: Изпитвам огромно уважение към учените. И двамата ми родители бяха университетски преподаватели. Работата в академичните среди обаче изглеждаше за моето по-младо аз през 90-те години твърде самотна и лишена от ясна перспектива. Журналистиката – особено тогава – предлагаше много повече емоции. И все пак моето академично образование повлия на подхода ми към журналистиката. Винаги съм се интересувал от силата на езика. Като учен изучавах начина, по който се развива и структурира, докато като журналист използвам потенциала му да повлияя на мисленето на хората. Особено в Европа, езиците са абсолютно основополагащи за нашата култура и идентичност. Работата в полето на журналистиката за мен е експеримент в приложната социолингвистика. Наистина ми е приятно.

Вие ръководите най-стария чешки вестник, но не сте чех. Как усвоихте езика?

Веселин Вачков: Дойдох в Прага през 1988 г., за да уча в Карловия университет. Тогава бях почти на 20 години и не говорех нито дума чешки. На теория беше твърде късно на тази възраст да се постигне владеене на езика до равнището на неговите носители. Трябваше много упорит труд и очевидно зрънце талант. Прекарах една цяла подготвителна година в чешката езикова академия, работеща към университета. След училище редовно купувах вечерния вестник „Večerní Praha“ и го четях целия, включително спортните и криминалните страници. Това много ми помогна. Общуването с чешките ми състуденти също беше от решаващо значение.

Започнахте работа за вестник „Лидове новини“ („Народни новини“) през 90-те години на миналия вече век. Колко са се променили вестникът и медиите като цяло оттогава? Чувствате ли, че това е промяна към по-добро?

Веселин Вачков: Когато започнах работа в редакцията, хартията беше черно-бяла, а интернет беше нещо, от което се интересуваха само маниаците. Под мое ръководство „Лидове новини“ премина към пълноцветен печат, пусна няколко приложения, списания и най-важното – новинарския сайт Lidovky.cz. Интернет и дигиталното разпространение на новинарско съдържание промениха играта в индустрията. За съжаление старите медии прегърнаха интернет без ясни бизнес планове, раздавайки ценно съдържание безплатно и не инвестирайки в технологии. Технологичните гиганти нахлуха на медийния пазар и пренаписаха правилата. Старите медии загубиха приходи и влияние. Първоначално това беше обявено от мнозина като процес на демократизация на медийния пейзаж. Днес знаем, че имаше и обратна страна – фалшиви новини, атомизация на обществото, политически разногласия.

Не звучите много оптимистично.

Веселин Вачков: Въобще не. Много потребители преоткриват стойността на качествената журналистика, правена в редакциите с правила, стандарти и отговорност. Да, скъпо е и не цялото съдържание може да се предлага безплатно. Все повече читатели са готови да плащат за добро съдържание в интернет. Предлагаме абонамент на нашия уебсайт Lidovky.cz като част от платената услуга iDNES Premium. Общият брой на абонатите му надхвърли сто хиляди през април. Това ме прави оптимист за бъдещето на традиционните медийни марки.

Веселин Вачков със съпругата си Бланка по време на откриването на световния кинофестивал в Карлови вари (Чехия) през тази година

Каква е вашата роля като отговорен редактор?

Веселин Вачков: С единия крак съм в редакцията, а с другия в издателството. Заедно с главния редактор определям дневния ред на седмична и дневна база: кои основни истории ще преследваме или кого ще интервюираме, какво ще излезе на първа страница или каква трябва да бъде позицията на вестника по важни въпроси. Понякога дори избирам снимки за първа страница и водещото заглавие. Това е частта от моята работа, на която все още се наслаждавам изключително много след толкова години.

Останалите ми отговорности се отнасят до състоянието на всички медии под марката LIDOVÉ NOVINY: печатния вестник, уебсайта Lidovky.cz и нашите списания Pátek и Esprit. Това означава грижа за наемане и уволнение на служители, маркетингови планове, събития, важни рекламни клиенти и т.н. Тъй като LIDOVÉ NOVINY е част от MAFRA, една от най-големите медийни групи в страната, много от тези дейности се споделят между различните марки. Това прави координацията още по-важна.

През дългата ви кариера собствениците на вестника са се сменяли няколко пъти. Колко трудно е да устоиш на натиска на собствениците и да защитиш журналистическия интегритет? Чувствате ли се понякога като в комедията на Карло Голдони „Слугата на двама господари“?

Веселин Вачков: Истинският медиен професионалист има само един господар – читателят. Собствениците и редакторите идват и си отиват, медийните марки остават. „Лидове новини“ е силна наследена марка и нашите читатели имат много ясни очаквания. Ако не ги срещнем, читателите просто ще ни напуснат. Никой собственик или редактор не иска това.

Според вас печатът ще оцелее ли? Ще има ли печатни медии след 25 години?

Веселин Вачков: Бъдещето е дигитално. През последните 25 години наблюдавам възхода на цифровите медии и той е неудържим. Това не означава непременно, че печатът ще изчезне напълно. Например, добре профилирани нишови списания като вашето (б.ред. – списание „Чех & Словак Лидер“) ще съществуват много години занапред. Печатните ежедневници са в по-трудно положение. За тях цифровата трансформация е ключът. След 25 години може вече да няма печатен „Лидове новини“, но съм сигурен, че медийната му марка ще съществува под друга форма.

Можете ли да дадете съвет на следващото поколение журналисти?

Веселин Вачков: Бих предпочел да не го правя. Аз самият не получих съвет и научих занаята от опит. Това е най-добрият начин за всеки, който наистина иска да бъде журналист.

Какво правите в свободното си време?

Веселин Вачков: Аз съм бегач на дълги разстояния – в преносен и буквален смисъл. Бягам почти всяка сутрин, по-точно пет или шест пъти седмично. В миналото бягах маратони и полумаратони, но по-късно адаптирах рутината си към моята възраст и времеви ограничения. Сега бягам по-къси разстояния, но редовно. Ползите за тялото и ума са огромни. Освен това със съпругата ми посещаваме често опера и кино.

списание CZECH&SLOVAK LEADER

Close