Университетът

Бъдещето на Зелената сделка в сектор Земеделие обсъдиха в Университета

Шуменският университет бе домакин на Дискусионен форум “Зелената сделка и сектор Земеделие – коопериране vs Конфронтация”, организиран от Федерацията на независимите синдикати от земеделието (ФНСЗ). Основна тема на форума бе Зелената сделка, а участниците коментираха дали работната сила за сектор Земеделие е подготвена и привлекателен ли е отрасълът за младите.

На срещата присъстваха представители на местната власт, на образователни институции, свързани със земеделието, директорът на Бюрото по труда в Шумен Лили Петрова и др.

“Да приемеш в Шуменския университет такъв форум означава много. Означава, че в България образованието има ясна визия какво правим в сектора”, каза при откриването председателят на Управителния съвет на ФНСЗ Валентина Васильонова.

От името на ректорското ръководство гостите и участниците в срещата бяха привествани от проф. Цветеслава Игнатова-Иванова. “За нас е чест, че вие избрахте Шуменския университет за провеждането на този форум, защото във ФПН има две специалности, които се занимават с проблемите на опазване на околната среда и на растителната защита. Това са Растителна защита и Екология“, каза тя. И добави във връзка с темата на форума: “Вие сте единственият сектор, който от 1990 година насам е успял да намали вредните емисии с над 20%, което е много важно. Пандемията остави пред вас също много предизвикателства – и с производството, и с цените, и с реализацията, и с транспорта. Така че аз вярвам, че днес ще намерите отговори на много въпроси, за да можем пък ние като потребители да се храним с качествена храна. Европа си е поставила задача до 2050 година да стане континент с неутрален климат, за което съм сигурна, че вашият сектор ще допринесе много.”

“Действително Шуменският университет не беше избран случайно. Освен че регионът има съществено значение за сектор Земеделие, голяма част от кадрите, които вие ковете се реализират в сектора, благодарение на вас. Но самият факт, че университетът откликва на регионалните потребности е изключително важно да бъде показано като добър пример.”, допълни Васильонова. Тя подчерта още: “В сектор Земеделие има необятни възможности за реализация – от ниско квалифицирана работа до научна кариера и израстване. Това е една от идеите, които искаме да поставим с дискусията за Зелената сделка.”

Участниците обсъдиха още новите стандарти в Зеления преход, кръговата икономика и био базираното общество, както и състоянието на социалния диалог в сектора.

Форумът е част от проекта „Работодатели и синдикати от сектор „Земеделие“ в диалог и действия за устойчиво управление на предизвикателствата и кризите в сектора“.

UniMedia

Close