България

Борба срещу замърсителите на въздуха

В продължение на седмица ви представяме най-добрите есета на участниците в конкурса на тема „Да живеем екологично“ на РИОСВ-Шумен. Журито отреди пето място на Даяна Колева от ПГСС “Никола Пушкаров“ в Попово, която се състезава с есе на тема: „Борба срещу замърсителите на въздуха”:

Светът се намира в период на глобални промени във времето и природни катаклизми, част от които са излъчването на вредни емисии в атмосферата, които са както природни, така и причинени от все по-силно развиващата се икономическа дейност на човечеството.

В тази връзка смятам, че е добре да познаваме замърсителите на въздуха и техните причинители, с цел да предотвратим негативните последствия за природата и хората. Всеки от нас с придобиване на знания и отговорно поведение ще допринесе с личната си култура и действия за борбата срещу замърсяването.

Основни замърсители на въздух са:

  • Твърдите частици, които се явяват замърсител, когато надминат определени норми на концентрации.
  • Озонът. Приземният озон е опасен за човешкото здраве, поради токсичното си въздействие, което засяга имунната система и намалява устойчивостта към респираторни заболявания. Най-често на риск са изложени, тези, които работят на открито и имат астматични заболявания.
  • Органични въглеродни съединения. Това са различни хидро карбони, които постъпват от биологични процеси: гниене, изтичане на природен газ, размразяване на вечната замръзналост в полярните зони, пожари и вулканична дейност. Също така в резултат на човешката дейност, те се изхвърлят в атмосферата при работата на ТЕЦ- овете, петролните рафинерии, химическите заводи и транспорта.
  • Радиоактивни вещества. Това са вещества с дълъг период на полу разпадане и с дълготраен ефект върху човешкото здраве. Източници на тези елементи са различни строителни материали, изработени от радиоактивни минерали. Друг източник на радиоактивност в атмосферата е изгарянето на горива. Въглищата и тяхната пепел съдържат уран, торий и радон.

Всички тези замърсители могат да увредят трайно редица човешки органи, като бели дробове, сърце и кръвоносната ни система. Ако успеем да ограничим разпространението на вредните вещества във въздуха, ще спомогнем за намаляване на климатичните промени и ще запазим здравето си. Всички ние трябва да допринесем за избягване повишаването на концентрацията на някои от тях, с което ще подобрим качеството си на живот.

Силно развиващата се икономика и производство в някои случаи пренебрегва  спазването на приетите норми и законодателство, и  в много случаи изхвърляните в атмосферата вредни вещества превишават с пъти допустимата концентрация в различни региони на света.

Един от основните източници на замърсяване в нашата страна е битовото отопление на твърди горива (въглища и дърва), производството на електроенергия в ТЕЦ-овете, промишлеността, автомобилния транспорт. Много хора по света вече се замислят и настояват за вземане на решения. В ход е енергийна революция.

Отделни градове, местни власти и хора променят закони, преустройват градовете, в които живеят, монтират собствени инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници за домовете и  бизнеса си. Монтират се вятърни турбини в Европа, правят се различни проекти за възобновяема енергия и системи за съхраняването ú, изграждат се все повече соларни инсталации, изолират се жилища и производствени сгради. В големите градове се въвежда график и забрана за движение на моторни превозни средства, с цел намаляване на вредните емисии.

Всички тези проекти демонстрират, че много от решенията на замърсяването на въздуха също са решения за справяне с последствията от изменението на климата от човешката дейност.

Всичко, упоменато до тук, трябва да ни провокира да се замислим и да се стремим към спазването на нормите за опазването от замърсяване на въздуха и природата около нас, с цел преодоляване на негативните промени в климата.

Здравето, чистият въздух и опазването на природата трябва да са основният приоритет на човечеството и на всеки един от нас. Нарушаването и неспазването на установените и приети норми за екология, с цел печалби и икономически ползи, ще доведе до унищожаване на нормалните условия за живот на планетата и ще предизвика глобални климатични промени.

Close