Университетът

Ангел Трайков: Нашето радио и Шуменският университет са в уникално партньорство

Радио Шумен празнува 48 години от създаването си. За тези години медията се превърна в лидер на доверието сред медиите в Североизтока. Каква е ролята на Радио Шумен днес – повече от директора на Радио Шумен Ангел Трайков:

UniMedia: „БНР има една особена институционална тежест” заяви медийният експерт Георги Лозанов по повод 86-тия рожден ден на  Българското национално радио януари тази година. Каква е ролята на Радио Шумен като регионална медиа?

Ангел Трайков: Аз трудно мога да говоря от името на общността. Но онова, което като негов ръководител усещам е, че Радио Шумен – и за града, и за Североизточна България – се е превърнало в необходимост. Хората ни възприемат много често като последна инстанция. Обаждат се, за да им помогнем в разрешаването на различни административни, лични и какви ли не казуси. Много често ни се обаждат просто да споделят някаква радост, някаква своя болка. Мога да кажа, че тази сутрин от 7 часа са започнали да ни звънят слушатели, за да честитят празника на Радио Шумен. И най-интересното беше, че по-голямата част от тези, които ми се обадиха, не бяха от Североизточна България. Имах обаждане от Враца, София, Харманли, Благоевград. Тъй като Радио Шумен прави предаването „По първи петли” по програма „Хоризонт”, сме популярни в цялата страна.

Категоричното ми усещане е, че радиото в момента се променя и то много бързо. През последните години ние имаме не само слушатели, ние имаме много читатели на интернет страницата ни, имаме много зрители във Фейсбук, защото там споделяме не само информации, а и видеоклипове, снимки. Тази сутрин си направих труда да извадя една малка, кратка и показателна статистика. През този януари нашият сайт е посетен от 156 хил. потребители в интернет, които са прочели нашите публикации 570 хил. пъти. Нали разбирате, че това е една огромна аудитория, хора на които ние сме спечелили доверието и хора, които влизат да ни прочетат информациите, защото знаят, че онова, което ще прочетат е истинско, вярно, проверено. Това е нашето мото в работата – да бъдем точни, да бъдем навреме с информациите си и може би точно това дава особената институционалност на БНР и в частност на Радио Шумен като негова регионална радиостанция.

UniMedia: Радио Шумен и Шуменският университет си сътрудничат от години. На какво се дължи това партньорство?

Ангел Трайков: Ние едни без други не можем. Първо, голяма част от студентите на Шуменския университет, които са в характерните специалности, идват тук на практика, виждат как се създава този продукт, който е спечелил доверието на аудиторията. Голяма част вече са и наши колеги. От друга страна, ние много често имаме нужда от помощта на преподавателите в Шуменския университет с техния опит, с техните знания. Ние винаги сме имали за първа цел и задача да говорим правилен български език, защото една от функциите на радиото е и да възпитава, макар че през последните години с навлизането на частните медии, на Фейсбук, като че ли тази функция поизостана на по-заден план. Но ние не спираме да си даваме сметка, че освен да информираме и забавляваме, трябва и да възпитаваме аудиторията, да уважаваме българския език, да говорим правилно, да говорим точно и в това отношение Шуменският университет е най-добрият ни помощник.

UniMedia: Какво ще кажете на студентите, които мечтаят да работят като журналисти?

Ангел Трайков:Бих им казал да спрат да мечтаят и да започнат да работят. Журналистиката е предизвикателство. Хубавото на тази професия е, че когато сутрин човек идва на работа, не знае какво ще работи, защото животът е толкова пъстър и богат, че непрекъснато излизат предизвикателства. Да влязат в професията със знанието, че не бива да се страхуват да назовават нещата с истинските им имена, че хората ще оценят, когато те казват истината и, ако са фалшиви, винаги ще бъдат уличени. И пак казвам – нека да спрат да мечтаят и да заповядат в Радио Шумен. Ние ще ги приемем!

UniMedia

Снимка: Радио Шумен

Close