Университетът

Абагар покори Фестивала на световните култури във Воарон

Квартет Абагар може би е единствената студентска формация в България, която в продължение на близо 20 години запазва дейността си и мисията да популяризира българския фолклор. Когато през 2006 година квартетът е основан в Шуменския университет с ръководител Сашка Ченкова, едва ли някой си е мислил, какво бъдеще му предстои.

Поредното огромно признание за Абагар дойде през юли 2023 година, когато изпълнителите – Десислава Петрова – сопран (Солист на Националния фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”), Стефка Будакова – мецосопран (преподавател в Шуменския университет), София Генова-Митева – алт (преподавател в Националното училище за фолклорни изкуства “Филип Кутев”, гр. Котел), Христина Вълчанова – алт (HR специалист в международна компания) – са поканени да вземат участие в честванията по случай 40-то издание на Фестивала на световните култури (40e Festival des Cultures du Monde) във Voiron (Воарон), Франция.

Повече от 150 състава от цял свят са участвали във фестивала от откриването му, a за кръглата годишнина изборът на съставите е специален и е от най-добрите гостуващи през годините, заявява при откриването президентът на фестивала Зелида Шулзац.

Това не е първото участие на Абагар на фестивала. Момичетата пеят на изданието му през 2013 година, а десет години по-късно им е поверена честта и невероятната отговорност да открият 40-то издание пред пълна зала, в която присъства и делегация от ЮНЕСКО, която изказва адмирации за нивото на българския състав. Този път квартетът поднася изненада, защото освен акапелни изпълнения, в залата зазвучава и красивата инструментална фолклорна музика на България. Това се случва благодарение на инструменталната група – Николай Генов (Кавал) и Момчил Генов (тамбура), които придружават Абагар във Франция. “А в афиша си домакините бяха написали: “Радваме се, че празнуваме 40-годишнината си с българските певици! Традиционната българска музика ще ви плени със своите мощни и разтърсващи гласове на тези талантливи артисти!“, заяви за Unimedia Стефка Будакова.

И продължи: “Поканата за гостуването към нашия състав бе отправена лично от Никола Шарлети, член на борда на директорите на IGF (World Folklore Union I.G.F.) и президент на Националната конфедерация на френските фолклорни групи, който осигурява връзката между националните федерации на фолклорни групи от Европа и света”.

Другите участници във фестивала са от Южна Африка, Бразилия, Южна Корея, Уолис и Футуна. За нивото на фестивала може да се съди и по подбора на другите участници. “Soweto Gospel Choir от Южна Африка е със световни музикални признания. Групата свири на първия от 46664 концерта за Нелсън Мандела. Албумите им Blessed, African Spirit и Freedom спечелиха наградата Грами за най-добър албум с традиционна световна музика съответно през 2006, 2007 и 2019 г. Групата участва в песента на Питър Габриел/Томас Нюман „Down to Earth“, написана за игралния филм на Pixar от 2008 г. WALL-E. Песента беше номинирана за наградата “Златен глобус” за най-добра оригинална песен на 66-ите награди “Златен глобус” и за наградата “Оскар” за най-добра оригинална песен на 81-вите награди “Оскар”, каза още тя.

Сред динамичната програма, в която Абагар концертира в пълни зали, квартетът намира време да проведе и майсторски клас по български фолклор. “1600 деца от предучилищна и начална училищна степен са сред първите, които се докоснаха до богатата палитра от музика, багри, ритми, танци и фолклорни костюми на гостуващите състави”, уточни Будакова.

Фестивалът на световните култури във Воарон е основан през 1983 година по инициатива на Никола Шарлети. “Това е седмица, в която Воарон се трансформира и става столица на всички култури. Групи от любители и професионални артисти от цял ​​свят идват със своите песни, танци и музика, за да разкрият пред света традициите и културата им, а и радостта от живота. Градът придобива хиляда и един цвята, за да отпразнува красотата на другите, разкривайки универсалността на човечеството”, каза още Стефка Будакова.

Можете да се докоснете до атмосферата на катедралния храм Свети Бруно във Воарон, Франция, в който Абагар направиха записи:

UniMedia

Close