Танцов състав на Шуменския университет от студенти, докторанти и преподаватели “Ритъмът на бъдещето” участва в първия Международен междууниверситетски фестивал “Балкански народни танци”, организиран от Тракийския университет в Одрин, Турция, в сътрудничество с Одринската губерния и Община Одрин.
Във форума, който се състоя от 5 до 9 февруари, се включиха общо 24 отбора с 590 участници от Турция, България, Румъния, Молдова, Сърбия, Косово, Северна Македония и Гърция. Целта на фестивала е обединяване на различни култури, насърчаване на народните танци и допринасяне за запазване на фолклора, подчертават организаторите. Шуменският отбор бе ръководен от доц. д-р Теодора Игнатова.
На официалното откриване присъстваха ректорът на Тракийския университет в Одрин проф. д-р Мустафа Хатиплер, кметът на Одрин адв. Филиз Генкан Акин, генералният консул на България в Одрин Радослава Кафеджийска, консулът на Гърция Одрин Аристидис Радиопулос, академици, студенти и много гости от балканските страни. Зам.-ректорът на университета и координатор по научни, културни и художествени дейности проф. д-р Ейлем Байир заяви, че Балканите са били и са пресечна точка на различни нации, култури и традиции. „Това взаимодействие създава богата и уникална културна мозайка. Нашият Одрин има особеността да бъде град, отразяващ както историческото, така и културното разнообразие като важна част от тази мозайка. Музиката, танците и традициите на балканските народи ни осигуряват богат опит в културен смисъл, като запазват живо наследството, което пренасят от миналото към настоящето”, каза още той.

“Получихме поканата малко преди коледните празници. В основата да предприемем нещо толкова ново, за толкова кратко време и да го реализираме на практика е на доц. д-р Теодора Игнатова. Смятам, че успяхме да се справим, дори смея да заявя, че бяхме и по-оригинални от останалите с единия от двата си танца. Естествено, това се случи благодарение на сериозното отношение на студентите и докторантите от катедрата по Педагогика на физическото възпитание (ПОФВ) успяхме да се справим.” Това заяви за Unimedia доц. Ивелина Ефтимова.
“Първият ни танц включва хора и музика от шестте основни фолклорни области в България във вида, в който са достигнали до нас. Вторият танц е обработен фолклор и се пресъздава идеята как винаги, когато сме заедно побеждаваме. Искам да благодаря на студентите и на колегите за ентусиазма, с който работиха през тези дни справиха се отлично. Искам да благодаря и на проф. Витанова за подкрепата”, каза доц. д-р Теодора Игнатова. А доц. Ивелина Ефтимова допълни: “Вторият танц, признавам беше предизвикателство. Самата аз като етнограф, който познава българската традиционна култура, имам много идеи, но предвид краткото времето и това, че не разполагаме с професионален оркестър и певчески хор, съм наясно, че много трудно бихме могли да направим постановка на някой обичай или ритуал. Но пък имаме прекрасни и талантливи студенти. Затова подходихме по-глобално и решихме да представим, най-общо казано „борбата между доброто и лошото“ и това, че когато сме заедно, имаме силата да отблъснем злото.

Очарователната гимнастичка София Кузова от 2 курс, специалност ПОФВ беше облечена в черно и чрез играта си с черна лента се въплъти в ролята на лошото. Останалите, разбира се, облечени в бели ризи, с червени колани, които съединени правеха една червена граница символизираха доброто и на финала „успяха“ да задушат злото. Това се сътвори с помощта на гл. ас. д-р Ралица Янева и докторант Димитър Димитров.”

В събота, 8 февруари, се проведе шествие в центъра на Одрин, тръгващо от площад „Селимие“, където пред одринци и гости на града всеки отбор представи песни и танци от своя край.
“Мисля, че идеята на колегите от Тракийския университет да организират междууниверситетски фолклорен танцов фестивал е чудесна. Оттук нататък предполагам, че много може да се направи в посока сближаване на студентите от всички балкански държави чрез опознаването на фолклора им, а това само може да им покаже колко сме близки. Разбира се, без подкрепата на ректорското ръководство, всичко това нямаше да се случи. Също така, изказваме своите благодарности и на ансамбъл „Шумен“ за предоставения реквизит”, каза още доц. Ивелина Ефтимова.