Университетът

Студенти и преподаватели в международен семинар “Културни ландшафти”

Студенти и преподаватели от Шуменския университет взеха участие в Международния научен семинар  на Комисията по културна география на Московския градски клон на Руското географско дружество. Темата на научния форум бе “От дъното на града: маргинални пейзажи и съвременна визуална култура“.

От Шуменския университет се включиха 32 студенти от Факултета по природни науки и от Факултета по хуманитарни науки и преподаватели от Факултета по природни науки.

“Студентите са II и III курс в специалност Екология и опазване на околната среда, III курс – История и география, II курс – География и биология, I и III курс – География и регионална политика. В семинара участие взеха и докторанти от програмата Методика на обучението по география”, уточни за UniMedia проф. Светла Станкова.

Научният форум разглежда темата за хората, изтласкани встрани от живота, в два плана – в контекста на организиране на градското пространство и в контекста на съвременната визуална култура (игрални филми, видео и фото блогове, във видеоклипове на популярни канали в YouTube).

Най-популярният тип маргинален пейзаж в съвременните медии са бедните квартали. Другостта на тези пространства винаги е била повод за интерес и любопитство, интерпретация. В съвременната масова култура “природата” на бедните квартали на глобалния Юг е особено популярна. За тях са заснети изключително популярни игрални филми като „Беднякът милионер“ и това предизвика нов културен феномен – масов туризъм в бедняшките квартали. Това изглежда противоречиво явление от етична гледна точка, но от гледна точка на визуалната култура е издигането на воайорството в ранг на изкуство.

Вторият тип градски маргинални пейзажи са локални „нашествия“ в институционализирано пространство на града. Този тип в изкуството е “природа” за психологическата драма за излишните хора. В днешно време много популярни са каналите в YouTube за живота на бездомните хора, които снимат реални герои в реалните им местообитания, въвеждайки маргиналните пространства в ранга на популярната визуална култура.

Работният език на научния форум е руски.

UniMedia

Close