Университетът
Студенти в помощ на застрашен вид пеликан

Студенти от Шуменския университет участваха в първия Доброволчески консервационен лагер, организиран от Природен парк “Персина”.
Паркът е уникален за България и е единствен по българското поречие на река Дунав. Целта му е съхранението и възстановяването на крайдунавски влажни зони, като особено се набляга на запазване естественото състояние на многобройните острови, влизащи в границите на парка. Именно тук се намира и най-големият български и четвърти по големина в Европа дунавски остров – о. Персин, дал името на Природния парк.
Тренингът, в който участваха студенти от специалност Екология и опазване на околната среда, е част от поредица консервационни лагери, които целят опазване на местообитанието на къдроглавия пеликан на територията на парка. Пеликанът е в Червения списък на световнозастрашените видове. В рамките на няколко дни участниците се запознаха отблизо с работата на експертите от дирекцията на парка за подобряване на водния режим и поддържане на влажната зона на остров Персин, което всъщност е и от основно значение за опазване на колонията къдроглави пеликани на острова. Студентите имаха уникалната възможност от първа ръка да научат как е преминал процесът по възстановяване и какви са заплахите за пеликаните на остров Персин.
Консервационният лагер обхвана тридневни образователни модули и двудневна теренна работа, както и лекции на експерти като Стоян Михов от WWF – България и инж. Веселин Коев от Природен парк “Персина”.
Теренната работа на студентите бе насочена към отстраняване на стари съоръжения за мониторинг на територията на парка. Поддържането на местообитанията на водоплаващите се извърши извън гнездовия сезон, с цел да се намали безпокойството върху видовете. Работа на терен беше извършена, както на остров „Персин“ в Поддържан резерват „Персински блата“, така и в Защитена местност „Кайкуша“, където задачата на доброволците бе да съдействат да се изнесе изгорялата дървесина от миналогодишния пожар във влажната зона. “Това беше още една важна акция, тъй като останалите метални елементи и дървени руини биха допринесли за допълнително загниване и замърсяване на водните площи”, уточняват организаторите.
В тренинга се включиха още ученици от Средно училище „Димитър Благоев“ в Свищов и от Средно училище „Димчо Дебелянов“ в Белене.
UniMedia
Снимки: Facebook – Природен парк “Персина”