Университетът
Проф. Цветеслава Игнатова – Иванова: Почиствайте със 70% спирт

Какво е коронавирус, кога ще има ваксина и как да се предпазим? С тези въпроси UniMedia се обърна към проф. Цветеслава Игнатова – Иванова, професор по Екология на микроорганизмите и биотехнологии и зам. –декан на Факултета по природни науки на Шуменския университет.
проф. Цветеслава Игнатова – Иванова
„Коронавирусът принадлежи към групата вируси, които имат в молекулата си рибонуклеинови киселини(CoV). По принцип те съществуват в света и ние сме се срещали с тях под различни форми”, заяви тя. Този тип вируси се пренасят от животни. По същия начин се пренася и вирусът на СПИН.
Източници: Department of Microbiology, The University of Hong Kong and the Government Virus Unit, Department of Health, Hong Kong SAR China, WHO.int
ВАКСИНАТА
„Към този вид вируси могат да се направят ваксини. Това обаче изисква технологично време от порядъка на 1 – 2 години. Част от нуклеиновата киселина, част от белтъка, от което всъщност се прави самата ваксина, вече са изолирали. Но първо трябва да бъде тествана върху животински модели и после върху човешки модели. И едва когато се установи дали ваксината е безопасна, може да бъде приложена към хората. Но тук се явява много интересен казус – до колко ефективни са ваксините? Предполага се, че когато човек веднъж се е срещнал с рибонуклеиновата киселина на този щам (един вид се е заразил) имунитетът му се е запознал вече с този вирус и при второ заразяване имунната реакция ще бъде силна и няма да бъде проявена такава тежка клинична картина. Но това не означава, че човек няма да се разболее. Същото е и с шарката – ние сме ваксинирани, но това не означава, че при контакт с болни, организмът няма да реагира и да развие симптоми на това заболяване. Хората трябва да знаят, че това, че ще се създаде ваксина, в никакъв случай не означава, че няма да се разболеят. А това дали тази ваксина ще може да се прилага при всички хора и най-вече при тези, които наричаме „рискова група” не е много ясно”.
Проф. Игнатова – Иванова уточни и, че проблем е и фактът, че този вирус мутира много бързо– в рамките на няколко месеца има създадени няколко щама. Според учени единият е по-пасивен, а другият – по-агресивен. И в зависимост от това с кой от двата щама ще бъдат заразени, клиничната картина би била различна при различните хора. „Но протичането на болестта трябва да се свързва и с имунитета на хората. Важно е и къде живее човек и с какви микроби се е срещал. Опасността се крие в това, че щамът е характерен за един регион в света, а в един момент се появява в други региони”.
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ COVID-19
„Излагането на дрехите, с които сме били на вън, на слънце, което така или иначе има своя естествена радиация, за няколко часа може да неутрализира коронавируса”, каза още проф. Игнатова – Иванова. Тя обаче цитира и статии, които отричат това. Авторите им се обосновават с факта, че този щам се е приспособил да живее в човешкия организъм, където нормалната температура е 37 – 37,1 градуса, а сега слънцето не е с такава температура.
Почистването със спирт е важно. Но 70% спирт. „По-високите концентрации на спирта не унищожават вируса, защото те просто изсушават клетката, самия липид, но не го унищожават. Докато 70% спирт разгражда липидната обвивка на този белтък и така той не може да се закрепи за кръвоносните съдове и да влиза в организма, каквато всъщност е неговата функция”, уточни още тя. Подовете могат да бъдат почиствани и с разтвор на белина.
„С вода на алкохолна основа може да се изплаква устата след излизане. Хубаво е да се вземат и препарати за стимулиране на имунитета, съобразени с продуктите и билките, характерни за нашите географски ширини. И да се приема витамин С, но най-добре под формата на плодове и зеленчуци”, каза още проф. Игнатова – Иванова.
UniMedia