Университетът

Престижният симпозиум, посветен на Иво Андрич, събра учени от цяла Европа

15-ят международен симпозиум “Публицистиката на Иво Андрич”, част от Международния изследователски проект “Иво Андрич в европейския контекст” на известния професор славист от Университета Грац – Австрия Бранко Тошович тази година се проведе в Любляна и Марибор – Словения. Участието на преподавателите от България бе по проект: “Участие на хуманитаристи в 15 международен Андричев симпозиум в Словения” по Програма “Мобилност и развитие”, модул “Чужбина” на Национален фонд Култура, 2023 г.
България от няколко години насам е представена от професор Евдокия Борисова, ръководител на Катедрата по журналистика и масови комуникации на Шуменския университет, и доцент Мира Душкова от Русенския университет. Те участваха със съвместен научен доклад на тема “Хуманитарни въпроси на нашето време в публицистиката на Андрич на български език” и разгледаха българската рецепция и българските исторически точки на съприкосновение на балканския нобелист с нашата култура.
“Проектът е уникален със своята вече 15-годишна история. Започнал в далечната 2007 година, той се разпростира из различни точки на Европа, в които знаменитият балкански писател е пребивавал като творец и дипломат. Букурещ, Грац, Берлин, Херцег Нови, Москва са само част от множеството дестинации на симпозиума, който включва колеги-слависти от Австрия, Русия, Украйна, Сърбия, Черна гора, Словения, Румъния, Турция.”, каза за UniMedia проф. Борисова.
И продължи: “Събитието бе открито в Люблянския университет на 19 октомври със слово на професор Бранко Тошович в памет на “най-големия андричевист в науката” – непрежалимия професор Светлозар Игов, който участва през 2018 в изданието на симпозиума в Херцег Нови”. Доцент Мира Душкова представи кратка презентация за личността и делото на професор Игов, автор на две монографии за Андрич и най-ценното интервю с него, взето в далечната 1968 година.
“Професор Игов е свързан с Шуменския университет, тъй като през годините е бил лектор по История на българската литература и по Славянски литератури в Шумен. На първото заседание бяха представени и последните два тома от работата по Андричевия проект – сборникът “Андричариум” и “Поезията на Иво Андрич” под редакцията на проф. Бранко Тошович”, уточни още проф. Борисова.
В следващите дни – 20 и 21 октомври заседанията продължиха в Университета в Марибор и бе организирана експедиция до езерото Блед в словенските Алпи (т.нар. Малки Доломити), където Андрич пребивава и твори известно време. В Марибор участниците в симпозиума посетиха историческата сграда на затвора, където през 1914-15 година Иво Андрич лежи, в качеството си на обвиняем за участието си в организацията “Млада Босна” и пише по този повод едни от най-ярките си новели, събрани в недовършения роман “На слънчевата страна” (“Унесът и страданието на Тома Галус”).
“Беше инициирано предложение за поставяне на паметна плоча на стените на историческата сграда”, каза още проф. Евдокия Борисова. Тя и доц. Душкова създадоха творчески и научни контакти с колеги от Белградския, Грацкия, Люблянския, Нишкия и Цетинския университет. Идеите за бъдещи творчески контакти бяха обстойно коментирани в неформална приятелска среда. Беше уговорена и темата на заключителния 16 симпозиум през 2024 година в Грац – Австрия, посветена на епистоларното наследство на Иво Андрич.
UniMedia
Close