Университетът
Паркани: село, по-голямо от много български градове

Студентката Юнона Николаева, която следва „Журналистика и реклама” в Шуменския университет, е родом от считаното за най-голямото българско селище извън пределите на България – Паркани. То е разположено в в Слободзейски район, в непризнатата Приднестровска република (Молдова). Ето какво разказва тя за своя роден край:
Паркани е не само най-голямото приднестровско село, но притежава богата и интересна история. Селото ни е обитавано от българи още от 1806 година, когато със заповед на императрица Екатерина там са заселени 5 български семейства. Постепенно село Паркани се разраства и към 1970 г. населението му надхвърля 15 000 души. Днес в селото живеят повече от 10 000 души.
Селото е разделено на две махали – „Гурлянци” в северната част и „Шопи” – южната част. До 2000 година в селото работеше един от най-големите колхози в региона, носещ името на Ленин.
Основното население са българи – около 80%, има също и руснаци, молдовци, украинци, гагаузи, както и още повече от 20 различни националности. Горди сме, че запазихме българския си език, въпреки че по-младото поколение предпочита руския език. Това се дължи на факта, че семействата са смесени, както и на факта, че нашият български вече в много отношения се различава от книжовния български език.
В Паркани може да видите най-красивата църква “Св. Архангел Михаил”, има три училища и интернат, както и музикално училище. В южната и северната част на селото има две детски градини, Дом на културата с 800 места, Паметник на славата. А предаваните от поколение на поколение традиции се спазват ревностно. Ето някои от тях:
Коледа е на 6-7 януари, когато децата се събират на групи и обикалят домовете и пожелават на всяко семейство здраве и благополучие
Всички отбелязваме старата Нова година на 13 януари – „маланка“, а на 14 януари – новата („Василий“). В тези два дни децата също обикалят на групи по домовете. В Паркани това е празникът Сурва. За здраве, добро и благополучие децата с плодова клонка сурвакат всеки, когото срещнат. През тези дни може да чуете стихчета от нашите деца на български, руски, молдовски, украински, което показва, че българското село е многонационално и дружелюбно
В седмицата преди Христовото възкресение (в събота) момичетата, облечени с красиви дрехи отбелязват Лазаровден, пеейки ритуална песен
Храмовият празник е на 21 ноември в чест на Св. Архангел Михаил и събира всички селяни на празнична служба, а след това всички отиват в Дома на културата за празничен концерт.
Както можете да видите, село Паркани в пълния смисъл на думата е изпълнено с живот. Имаме с какво да се гордеем, има на какво да се радваме.
Тези, които веднъж посетят Паркани, никога няма да забравят българското гостоприемство. Домакините не само ще ви нахранят с прочутата баница и зелеви сърми, но ще ви изненадат със своето гостоприемство и добронамереност.
Автор: Юнона Николаева, I курс, Журналистика и реклама