Университетът

НЦ “Преславска книжовна школа” съдейства в новия проект на Людмила Филипова

Продължение на бестселъра “Войната на буквите”. Така популярната писателка Людмила Филипова описва сюжета на новия си роман. Той е вдъхновен от историята на Шумен, а за историческата коректност на романа ще гарантират учените от НЦ “Преславска книжовна школа” на Шуменския университет:

UniMedia: Как се роди идеята за новия Ви роман?

Людмила Филипова: Целта на посещението ми в Шуменска област тези дни беше да видя и да изследвам в детайли местата, където ще се случва романът, който пиша в момента. Неговата централна история ще бъде подготовката, причините и осъществяването на последния кръстоносен поход, който завършва със смъртта на Владислав Варненчик край Варна. Централна част ще бъде и тридневната битка на кръстоносците срещу Шуменската крепост. При посещението ми преди осем години в Шумен ме поканиха на среща с хора, които предават от поколение на поколение историята за битката при Шуменската крепост. Те ми разказаха в детайли истории, които изключително много ме впечатлиха и ме помолиха да напиша книга. Книгата имаше нужда от няколко години, в които да събирам материали и идеята да узрее. В крайна сметка днес в голяма степен съм развила сюжета, направила съм проучване със стотици прочетени книги и хора, които съм срещнала.

UniMedia: В което Ви помагат учените от НЦ “Преславска книжовна школа” към Шуменския университет?

Людмила Филипова: Проф. Веселин Панайотов ми осигури много книги, които са свързани с темите и с местата, които описвам, лично ме заведе по тези места и ме среща с хора, които допълнително да добавят информация. В детайли искам да видя местата, където се случва целият проект – Шуменската крепост, Мадарското плато, Мадарския венец от скални манастири, Мадарския конник, Преслав, църквата Св. Параскева, която е описана и в романа „Войната на буквите“. Но много важна линия ще бъде много задълбоченото (надявам се да е достатъчно задълбочено) представяне на богомилите – тяхното зараждане, максимално достоверното им учение, което доста се е изкривило от представите, които ние сме получили от архивите на светата инквизиция.

UniMedia: Защо точно Шумен и локалната история?

Людмила Филипова: Когато шуменци ми разказаха историята на битката на кръстоносци срещу шуменската крепост, където българи и турци се бият рамо до рамо, намерих една действително впечатляваща локална история. И толкова години аз не разказвах тази история, защото ми беше прекалено локална. Аз винаги искам в книгата да има познание, което е ценно за българския народ, да има послания, да има нещо, което да ни захрани с още история и усещане за гордост. XV век е един много силно непознат в българската история период, в който обаче аз в последните години намерих изключително ценни данни. Мотивира ме това, че ще разкажа история, която е много слабо позната. Когато приключих последния си роман, разсъждавах над 8-9 идеи за нов, а сърцето и душата все ме теглеха към този. Това не мога да го обясня. Даже така се случи, че се пада и нещо като продължение на „Войната на буквите“, защото продължава линията и връзката с Боян Магесник.

UniMedia: Във “Войната на буквите” има едно изречение “Пазя букви и събирам история“. Това ли е, което правите?

Людмила Филипова: Да! Точно това е, което правя.

Снимките на сериала по едноименния роман на Людмила Филипова „Войната на буквите“ вече започнаха. 

UniMedia

Close