Университетът
Младежкият жаргон или кога ВиК става “водка и кола”
Въпреки че е едва в първата година от обучението си, докторантът в програмата Български език (Съвременен български език – Лексикология) на Шуменския университет Таня Тодорова предизвика голям интерес на форума “Паисиеви четения” в Пловдивския университет с доклада си, анализиращ тийнейджърския речник. Таня е завършила българска филология и магистърска програма “Литературознание” в Софийския университет “Св. Климент Охридски”. “Но избрах да задълбоча знанията си в Шуменския университет, защото тук има силни традиции в преподаването на лингвистични дисциплини”, категорична е тя.
“В юбилейната научна конференция “Паисиеви четения” участвах с доклад на тема “Лексикални съкращения в българския младежки жаргон”, уточни за UniMedia. “Намеренията ми са дисертацията ми да разглежда проблемите на младежкия жаргон, защото той отразява словотворческия потенциал на младия човек, запечатва редица особености на историческия период, в който живеем, които лесно биха били забравени, и не на последно място – в него може да се открие много за народопсихологията на българина. Темата за лексикалните съкращения в младежкия жаргон синтезира в себе си микропроблеми, отпращащи точно към тези сфери на познание.”
А какво всъщност предизвиква интереса на учените?
Освен от съвременен български език Таня се интересува и от литературознание, континентална философия и социология. “Старая се да пиша по такива въпроси, които ми позволяват да намирам допирни точки между различни на пръв поглед полета”, допълва тя и продължава:“Участвам в научни конференции, тъй като, на първо място, по този начин получавам възможността специалисти от различни институции да се запознаят с работата ми и да ми дадат ценни насоки във връзка с развитието на идеите ми в дисертационен труд. На второ място, участието в научни форуми сблъсква студенти и докторанти със сходни интереси, а този тип спонтанни интеракции също е важен за растежа на младите учени, както и за завързване и впоследствие поддържане на контакти.”
В конференцията участие вземат още представители на екипа на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ в ННП Българистика. В секция Лингвистика представиха своите изследвания проф. Велка Попова, проф. Димитър Попов, гл. ас. д-р Жанета Андреева, магистрантката Красимира Китанова. В секция Литература се включи с доклад доц. Надежда Цочева. В рамките на работната програма на посещението на шуменските изследователи бяха осъществени работни срещи с Катедрата по български език при Букурещкия университет, на които бяха обсъдени бъдещите възможности за разширяване на сътрудничеството по ННП Българистика. Като положителен знак беше отбелязана първата съвместна проява на Международния симпозиум в Букурещ, а именно докладът на д-р Андреа Раду–Беженару (от Букурещкия университет) и Таня Тодорова (от ШУ).
UniMedia