Университетът
Международната славистична конференция събра за трета година над 150 учени
III-та Международна славистична конференция, посветена на паметта на св. св. Кирил и Методий, се проведе в навечерието на 24 май. Конференцията беше организирана от Министерството на образованието и науката на Украйна, Националната академия на науките на Украйна, Българската академия на науките, Харковския национален педагогически университет „Г. С. Сковорода” и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”.
“Идеята за конференцията се роди през 2021 година и е плод на контактите между катедра Лингводидактика и украинознание към Харковския национален педагогически университет „Г. С. Сковорода”,оглавявана от проф. д.ф.н.Олена Маленко, и катедра История и теория на литературата. Ключова роля в осъществяването на тези контакти има доцент д-р Светлана Корниенко, българка от Таврия и учен с авторитет както в Украйна, така и в България”. Това заяви за UniMedia проф. Страшимир Цанов, член на организационния комитет.
И допълни: “Програмата включваше доклади на повече от 150 участници, сред които 11 представители на ШУ „Епископ Константин Преславски”. От тях само доцент д-р Светлозар Стоянов и д-р Милена Георгиева не са свързани с катедра “История и теория на литературата”, която беше представена от следните свои членове (бивши и настоящи) и докторанти: проф. д.ф.н. Денка Кръстева, проф. д.ф.н. Дечка Чавдарова, проф. д.ф.н. Сава Сивриев, проф. д-р Страшимир Цанов, доц. д-р Надежда Цочева, доц. д-р Грета Стоянова, гл. ас. д-р Бисерка Стоименова, докт. Галина Шалаверова, ас. докт. Магдалена Заркова.”
Конференцията се проведе онлайн в платформата ZOOM.
“Докладите и дискусиите бяха интересни и ползотворни”, каза още проф. Страшимир Цанов.
Международната славистична конференция вече трета година служи като оживен форум за учени и изследователи за споделяне на знания, насърчаване на интердисциплинарно сътрудничество, празнуване на културното многообразие и тласък в полето на филологията. Тъй като светът става все по-взаимосвързан, значението на подобни форуми за улесняване на глобалния диалог и стимулиране на иновациите не може да бъде подценено. Като подхранва сътрудничеството, интелектуалния обмен и културното оценяване, Международната славистична конференция продължава да оформя бъдещето на филологията и нейното дълбоко въздействие върху разбирането на езика, литературата и културата.
UniMedia
Снимки – Харковски национален педагогически университет „Г. С. Сковорода”