Университетът
Дигитален футбол или защо жокеят не е бил кон
През изминалата седмица „Унимедия“ разказа за организирания във Виена курс за футболни скаути от Международния футболен институт в Исманинг (Германия). Съюзът е академична консултантска и изследователска институция от университетската мрежа IUNworld, която специализира във футболните науки в немскоговорящите страни. Курсът е за изучаването на професионалните скаутски методи и инструменти за разузнаване и търсене на футболисти. Изучават се основи на скаутинга (разузнаване) – профил на изискванията към съвременните футболисти. Различните скаутски методики или методи за разузнаване, задълбочено изучаване на количествените методи за скаутинг. Скаутски инструменти за разузнаване. Като лектор в курса организаторите поканиха студента от Шуменския университет от специалност „Журналистика и реклама“ Павел Пенев. В края на работата на семинара организаторите оцениха неговото участие като „вълнуващо и вдъхновено“. „Унимедия“ се срещна и разговаря с Павел за тази, както става ясно, професия на бъдещето:
Откъде дойде поканата за Вашето участие като лектор в скаутския курс във Виена?
Институтът използва от нашите скаутски приложения в своите курсови програми и отдавна е в добра комуникация с нашата компания. Освен това, преди 2 години преведох за тях курс за скаути на български език, който възнамеряваха да пуснат на пазара тогава и останахме в добри контакти. Когато създават новият си курс за скаути, предварително са ангажирали лектор за секцията, която водих аз “Разузнаване на живо”, но малко преди началото той е отказал участие. От ИФИ се свързаха с нас и помолиха един от скаутите на компанията да помогне и да бъде лектор в курса.
А каква е тази доста непозната у нас професия и как всъщност се става скаут?
В близкото минало скаут или футболен разузнавач беше професия запазена за бивши футболисти, които след като приключат с кариерата си на терена, впрягат опита и погледа си над играта в изпълнението на “разузнавателни” дейности и търсенето на млади таланти за футболните клубове. С напредъка и навлизането на технологиите във футбола обаче, професията скаут започва да изисква и грамотност, която е много извън футболните компетенции и тотално промени профила на търсените скаути. Умения като, компютърна грамотност, основни познания за програмиране, аналитични способности и работа с данни и метаданни и статистики, различни културни и езикови познания и др. Това промени и догмата всички скаути да са бивши футболист по простата причина, че те не могат да отговоря на всички “нови” изисквания на модерния профил на скаута. Така професията стана и поле за изява на много футболни ентусиасти, влюбени в играта и отговарящи на новия профил, но никога не практикували професионално.
А как пък вие попаднахте в тази (ако можем да го кажем така) дигитална зона на футбола и футболния скаутинг?
Моят път в скаутинга започна преди около 6 години, когато макар и материално задоволен и на ръководна позиция в малка спедиторска компания, базирана в Лондон, не се чувствах удовлетворен от живота си. Една от големите ми детски мечти беше да стана професионален футболист, а в тези дни тъкмо бях навършил 34 години. Мисълта, че никога няма да усетя това чувство ме спохождаше доста често и гонеше съня ми. Един от тези дни, нежно депресиран, просто реших, че промяната е нужна и че няма да изживея нито минута или ден, без да хвърля всичките си усилия, за да си намеря работа, свързана с любимия ми футбол. Щеше да бъде трудно, защото макар и световен, футболът е много затворен спорт и огромната част от хората, които работят в сферата са бивши футболисти. В този момент в главата ми като мантра зазвучаха думите на един от най-великите футболни треньори на всички времена Ариго Саки. На въпрос как така ще става треньор, без никога да е бил професионален футболист, отговорил: “Никога не съм знаел, че за да станеш добър жокей, първо трябва да си бил кон!“. Това много ми помогна да се мотивирам и макар да нямам професионален опит, упорито да търся работа в сферата.
А лесно ли е да намериш работа в област, от която както казва популярната фраза, всички разбират?
Започнах целенасочено да чета футболна литература и да търся работа. Не мина време и попаднах на подходяща обява – нов немски стартъп търсеше футболни ентусиасти с компютърна грамотност и добро аналитично мислене. Подадох автобиографията си и, тъй като нямах никакъв опит, написах мотивационно писмо. Това беше нещо като моето “Аве Мария”, моят последен шанс. В писмото изповядах цялата си любов към футбола. Не след дълго ми отговориха и не можех да повярвам, бяха впечатлени от писмото ми, от желанието ми, от ентусиазма ми и най-вече от любовта към играта, която носех в себе си.
И какво стана после?
Изпратиха ми работно предложение, а аз приех и започнах работа като оператор на приложението им за анализи на видео данни. Работата беше тежка и доста различна от тази на истинския скаут. Включваше гледане и отбелязване на събития и действия във футболен мач, четири пъти от неговото начало до самия край в четири режима на обработка. След това приложението визуализира работата на операторите и я превръща в различни метаданни, които нашите скаути интерпретират. Това за мен нямаше значение, бях толкова амбициран на новата си позиция, че останалите едвам догонваха резултатите ми. И то не само като скорост на обработка на данните, а и като качество на крайният продукт.
Оценяват ли в тези среди отговорното и професионално отношение към работата?
Няколко месеца по-късно, усърдието ми беше възнаградено с повишение, което ме постави начело на екипа за събиране на видео данни. Тази позиция изискваше от мен да проверявам как са се справили останалите видеооператори и всички мачове след обработка минаваха през ръцете и очите ми за проверка и оценка. Докато правех това, от мерак започнах да оставям малки бележки за скаутите в приложението. Например, ако забележа някои тактически особености и поведения на отборите и футболистите, за индивидуалните качества, които някой футболист показва, за вероятни заучени изпълнения, за офанзивни и дефанзивни прийоми и структури на отборите и въобще всичко, което забележа в мача. Няколко седмици след началото на тази моя напълно доброволческа работа, бях спонтанно поканен на ежемесечната среща на скаутите във фирмата ни. На тази среща се обсъждаха бъдещи цели и задачи за разузнаване, които фирмата ни получава от футболните клубове с които работим. Не можех да повярвам! Това бяха хора, които работят за отбори като Арсенал, Нюкасъл, Борусия Дортмунд, Байер Леверкузен, Арминия, Ференцварош и други европейски футболни колоси. На срещата ми съобщиха, че малките ми бележки са изключително полезни за тях и че се справям отлично, а натуралните ми умения за анализ на играта са доста добри, макар и доста нешлифовани. Получих и първите си съвети за това кое е важно да се следи и кое не, как и кои поведения да разпознавам у играчите и отборите и други основни познания. След тази среща бях станал нещо като, чирак на екипа и започнах да вземам участие в изработването на същинските скаутски рапорти за футболисти и отбори. Оттогава съм изработил стотици видео и писмени анализи и съм работил с отбори като Щутгарт, Леверкузен, Каляри, Ференцварош, националния отбор на България, южноафрикански отбори и колежански отбори от САЩ и Канада. В момента заемам позиция “Head of Data” и отговарям за качеството на скаутските рапорти и всички данни от разузнаване, който фирмата ни предлага на пазара.
Какви съвети бихте дали на желаещите да станат футболни скаути, щом, както казвате, всеки може да опита?
На първо място познаване и привързаност към играта. Според мен, това да познаваш и обичаш футбола е първото и най- важното условие. Не съм професионален футболист, но бягам след коженото кълбо още от 5-6 годишен. На второ място задължителното владеене на език. Английският е задължителен, ако искате да работите като скаут. За съжаление реализирането в България е почти невъзможно и няма абсолютно никаква литература на български за подготовка. Втори и трети език са също желателни, имайки предвид широкия спектър на работни възможности и нужди на футбола.
А с четене става ли?
Четете специална литература или започнете курс. Много футболни отбори и футболни академии предлагат широка гама от курсове и обучения в сферата на скаутинга за непрофесионалисти. О, и още нещо! Не търсете работа в компании за залози. Много къщи за залагания търсят хора, които да гледат футболни мачове и да отбелязват събития и статистики. Тази работа няма нищо общо със скаутинга и няма да доведе до работа, свързана с разузнаване. И накрая! Не се предавайте, бъдете упорити и помнете Ариго Саки: “Никога не съм знаел, че за да станеш добър жокей, първо трябва да си бил кон.“
На снимката: Звездният състав на Милан с Рийкард, Гулит, Ван Бастен, Костакурта, Барези с треньор Ариго Саки, който…никога не е бил професионален футболист
Унимедия