Университетът

Ботаническата градина в Лодз

Лодз е третият по-големина град в Полша, но за разлика от първите два града – Варшава и Краков, той е сравнително нов и не може да се похвали с много стари исторически паметници. За сметка на това градът е изпъстрен от паркове, много от тях с изкуствена езера. Тези зелени площи имат особено значение за местните и това личи от факта, че в тях винаги има хора.

По думите на нашия преподавател, който е натоварен със задачата да развежда чуждестранните студенти из града, поляците претендират, че познават природата. Като доказателство той посочи статистика, че ежегодно десетки полски граждани умират от натравяне с гъби, които са си събрали сами.

Не всички паркове в Лодз са еднакви. Някои от тях са отворени денонощно, други – не, в някои от тях има жилищни сгради, в други – не, в някои има езера, патици и дори риби, а други са изпъстрени само с растителни видове. В града обаче има едно място, което съчетава особеностите на всички паркове и това е местната ботаническа градина. Идеята за нейното изграждане се ражда още през 1930 година, но тя е реализирана едва след Втората световна. Настоящият си вид тя получава в началото на 70-те години.

 

Днес тя заема площ от 76 хектара, което я прави претендент за най-голяма ботаническа градина в цяла Полша. Недалеч от нея се намират местната зоологическа градина, Парк „Юзеф Пилсудски” и природния резерват Константинова гора (Polesie Konstantynowskiew). Четирите обекта разполагат с малко над 250 хектара зелени площи, близко до 290-те хектара на Летния дворец Ихъюан в Китай – най-големия дворцов-парков комплекс в света.

В ботаническата градина посетителите могат да видят много растителни видове от всички краища на света. Въпреки това най-голяма атракция представляват водните лилии, под които битува един интересен животински вид – риби пирани. Но по думите на местните тези „хищници“ са доста дружелюбни и се радват дори на парченце хляб.

Екзотичните билки като гинкобилоба обаче не са това, което привлича най-много очите на един турист. Далеч по-интересни са изкуствените хълмове, обградени от каменни блокове и цветята, които красят трудните за прекосяване пътечки.

Друг особено интересен обект е старовремската полска къща. В нейния двор може да се видят както различни селскостопански култури, така и цветя, предмети от бита и дори нещо напълно съвременно като т.нар. „хотели за пчели“, които представляват кошери за диви пчели.

 

Има насети хиляди ябълкови дръвчета с отдавна забравени полски сортове. Днес Полша е най-големият производител на ябълки в Европа, но възрастните поляци твърдят, че в тяхното детство ябълката е била значително по-малка и вкусът й се е различавал съществено.

И все пак в един топъл и слънчев ден разходката в една ботаническа градина показва колко красива може да бъде страната, в която се намира тя. Масовият читател трудно си представя зеленина в една северна страна като Полша. Но тя съществува и поляците дават всичко от себе си, за да я запазят за идните поколение.

Андерей Андреев, IV курс, Журналистика

Close